Już w ten weekend nastąpi długo oczekiwana zmiana czasu z zimowego na letni. Od tego momentu dni staną się dłuższe. Zgodnie ze wciąż obowiązującym prawem przestawiamy zegarki godzinę do przodu w nocy z soboty na niedzielę, w nocy z 29 na 30 marca, a dokładnie 30 marca o godzinie 2:00 w nocy.
Skąd pomysł zmiany czasu?
Początkowo zmiana czasu miała mieć związek przede wszystkim z oszczędnością energii, a raczej oszczędzaniu świec. Pomysł zmiany czasu sięga czasów Benjamina Franklina, który w 1784 roku zaproponował, by ludzie wcześniej kładli się spać i wcześniej wstawali.
Dostrzegł wtedy, że taka zmiana czasu wpływa na lepsze wykorzystanie światła dziennego i duże oszczędności na zużyciu świec!
W Polsce zmianę czasu po raz pierwszy wprowadzono w 1919 roku. Następnie w latach 1946–1949, 1957–1964. Aktualnie od 1977 roku w Polsce dwa razy do roku przestawiamy zegarki.
Do 1995 roku czas zimowy był wprowadzany w ostatnią niedzielę września, natomiast czas letni w ostatnią niedzielę marca.
Dzisiaj na temat zmiany czasu rozwija się wiele sporów. Jedni uważają, że jest to niezbędny element do prawidłowego funkcjonowania zarówno gospodarki jak i ludzkiego organizmu inni zaś twierdzą, że zmiana czasu nie ma dzisiaj żadnego konkretnego uzasadnienia i jest jedynie kontynuacją tradycji sprzed lat.
Przesuwanie wskazówek uznane jest w r. w 70 państwach świata, w tym w większości europejskich, ale jednak ponad sto krajów nie zmienia czasu.
Korzyści i wady zmiany czasu
Jak podaje money.pl wpływ na nasze zdrowie i efektywność. Utrata jednej godziny w ciągu doby, która ma miejsce przy przejściu z czasu zimowego na letni, sprawia, że organizm długo przystosowuje się do nowej sytuacji.
Tym samym w kolejnych dniach następujących po zmianie czasu człowiek jest bardziej zmęczony, śpiący, rozkojarzony, a co za tym idzie – mniej efektywny w pracy.
Niektórzy przyzwyczają się szybciej, inni nawet tydzień lub dwa po zmianie czasu na letni nie mogą normalnie funkcjonować.
Za plusy uznaje się natomiast:
- lepsze wykorzystanie światła dziennego
- zmniejszenie zużycia prądu
- możliwość wykonywania pracy i innych aktywności przy naturalnym świetle,
- niższe rachunki za energię
Specjalny rozkład jazdy PKP Intercity
PKP Intercity poinformowało, że podczas zmiany czasu z zimowego na letni w trasie będzie 12 pociągów. Na tę noc obowiązuje specjalny rozkład jazdy, a czas przejazdu pociągów pozostanie taki sam. Składy, które miały dotrzeć do stacji na ich trasie przed godziną 2.00, będą poruszać się zgodnie z zimowym rozkładem jazdy.
Z kolei pociągi z przyjazdem zaplanowanym po godzinie 2.00 – z rozkładem letnim.



