Kolejna nietrzeźwa osoba zatrzymana, dzięki prawidłowej reakcji świadków.
Wzorową postawą wykazały się osoby, które widząc zachowanie kierującej osobowym peugeotem, zabrali jej kluczyki i wezwali patrol Policji. Kobieta doprowadziła do zdarzenia drogowego, zjeżdżając na przeciwległy pas jezdni. Miała blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Przypominamy – jeśli zauważysz osobę, której tor jazdy może wskazywać, że znajduje się po alkoholu, zgłoś to na numer alarmowy 112.
W niedzielę 19 stycznia, przed godziną 22.00, dyżurny z nyskiej komendy odebrał zgłoszenie o nietrzeźwym kierującym. Z relacji zgłaszających wynikało, że kierująca osobowym peugeotem najpierw jechała całą szerokością jezdni, najeżdżając na krawężniki, a następnie doprowadziła do zdarzenia z innym pojazdem. Oficer dyżurny na miejsce natychmiast skierował funkcjonariuszy nyskiej drogówki.
Na ulicy Kmicica w Nysie mundurowi zastali zgłaszających oraz uczestników zdarzenia. Jak ustalili policjanci, kierująca 39-latka, zanim została ujęta przez świadków, podczas wymijania z prawidłowo jadącym bmw, zjechała na przeciwległy pas jezdni, doprowadzając do zdarzenia z tym samochodem. Zachowanie kobiety wskazywało, że znajduje się ona pod działaniem alkoholu.
Mundurowi wylegitymowali kierującą peugeotem oraz sprawdzili stan jej trzeźwości. Przypuszczenia policjantów i świadków potwierdziły się. Wynik badania wskazał blisko 3 promile alkoholu w jej organizmie. Kobiecie policjanci zatrzymali prawo jazdy, a pojazd, którym się poruszała został odholowany na parking. Grozi jej wysoka kara grzywny, zakaz sądowy, a nawet kara pozbawienia wolności.
Pijani kierowcy to zagrożenie nie tylko dla nich samych, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.
Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.
Przypominamy również, że 14 marca 2024 r. wszedł w życie przepis, mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi.
Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości. Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
• zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
• sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów — lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
• nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.
Źródło KPP Nysa foto ilustracyjne