W Opolu już pod raz ósmy zostali nagrodzeni społecznicy oraz organizacje pozarządowe, aktywnie działające na rzecz Miasta Opola i jego mieszkańców. Serdecznie dziękujemy wszystkim zgłaszającym za zaangażowanie i docenianie liderów i liderek społecznych oraz organizacji pozarządowych. Spośród zgłoszonych kandydatur kapituła wybrała pięć wyróżnień w dwóch kategoriach.
Wśród ścisłej wyróżnionej piątce w kategorii Pożytek Roku 2023 znaleźli się:
1. Wsparcie Rodzin w Kryzysie – Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych Jestem
W ramach zadania „Wsparcie Rodzin w Kryzysie” Zaoferowano wieloaspektową pomoc m.in. grupy wsparcia dla: rodzin zastępczych, rodziców dzieci w specktrum autyzmu, rodzin osób uzależnionych, dla rodziców i opiekunów dzieci w kryzysie, warsztaty psychoedukacyjne, specjalistyczne, organizacja festynu rodzinnego. Ogólna liczba beneficjentów ok. 3 tys. osób (łącznie z uczestnikami festynu rodzinnego).
2. XI Opolski Festiwal Spektakli Profilaktycznych „Maski zostawimy na scenie”
– Horyzont – Fundacja Pomocy Dzieciom i Rodzinie
Zadanie było skierowane do dzieci i młodzieży ze wszystkich szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz wychowanków Placówek wsparcia dziennego, wychowawców, nauczycieli i pedagogów oraz rodziców w Opolu. Celem była integracja młodzieży z terenu miasta Opola. To bardzo szeroka współpraca mająca na celu ukazanie współczesnych problemów, z którymi dzieci i młodzież spotykają się na co dzień.
3. Wojewódzkie Zawody Wspinaczkowe dla Osób z Niepełnosprawnością
– WARTOO (spółka non profit )
To pierwsze w naszym województwie zadanie „Integrowanie przez wspinanie” Były to zawody dla osób z niepełnosprawnością. Dzięki zawodom osoby zagrożone wykluczeniem społecznym mogły nawiązać nowe znajomości, doświadczyć rywalizacji sportowej, a także pożytecznie spędzić czas. Mieszkańcy mogli zobaczyć, że osoby z niepełnosprawnością też mają swoje pasje, marzenia i chcą je realizować.
4. Dobre Cegiełki’23 – Stowarzyszenie IMMACULATA Placówka opiekuńczo
– wychowawcza wsparcia dziennego Cegiełka
Celem zadania było znalezienie miejsca, w którym młodzi ludzie narażeni na wykluczenie społeczne, podatni na destrukcyjny wpływ środowiska czy niekorzystne warunki rozwoju w środowisku domowym, znaleźli miejsce, w którym będą czuli się kochani i potrzebni. Program skierowany był do grupy 30-50 dzieci i młodzieży. Grupą docelową były dzieci i młodzież zamieszkujące osiedle AK oraz uczęszczające do PSP NR 5 i PSP nr 29.
5. Festiwal Piosenki Osób Niepełnosprawnych „mocART” – Stowarzyszenie „Power Of Soul”
Zasięg zadania był ogólnopolski a nawet międzynarodowy w związku z udziałem uczestników z UKRAINY. Aktywny udział wzięło 25 osób – odbiorcami zadania były osoby niepełnosprawne, opiekunowie, rodziny, dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, wolontariusze ok. 1000 osób. Wśród laureatów znalazła się opolanka – zdobywczyni I miejsca
Laureatem zostało zadanie Wsparcie Rodzin w Kryzysie – Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych Jestem.
Natomiast w kategorii Lider Społeczny Roku wyróżnienia otrzymali:
1. Barbara Chyłka
Pani Barbara jest trenerką, edukatorką, prowadzi liczne warsztaty dla uczniów studentów i nauczycieli. Autorka materiałów dydaktycznych i pomocy naukowych, koordynatorka projektu „Młode Głowy” w zakresie zdrowia psychicznego. To pasjonatka działań społecznych i edukacji, ciągle mająca nadzieję, że to ona zmieni świat. Aktywnie współpracuje z hospicjum „Betania”, jako koordynatorka szkolnego wolontariatu i fundraiserka w Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie. Koordynatorka dwóch kampanii społecznych „W Betanii jest życie” oraz „Pola Nadziei”.
2. Justyna Kiedos
Pani Justyna jest wolontariuszką Fundacji Zupa w Opolu, zajmuje się osobami w kryzysie bezdomności, zagrożonymi bezdomnością, ubogimi, wykluczonymi społecznie. Wspiera ich i służy pomocą gdziekolwiek są. Często zdarza się, że odwiedza swoich podopiecznych w zakładach karnych, chorych w szpitalach, by utrzymać relację, którą buduje. W Fundacji jest przede wszystkim streetworkerką, od 2024 roku prezesem. Ściśle współpracuje z wieloma instytucjami i osobami prywatnymi, po to, by stworzyć siatkę wsparcia. W swoich działaniach nie wyklucza, każdemu zapewnia pomoc, kto o nią prosi. Zależy jej, aby osoby w kryzysie powróciły do społeczeństwa.
3. Teresa Sokołowska
Pani Teresa angażuje się w organizację projektów kulturalnych, współpracuje z Muzeum Śląska Opolskiego, co przyczynia się do zainteresowania seniorów historią miasta i regionu oraz budowania więzi społecznych i włączania różnych grup wiekowych w aktywność kulturalną. Postawa Pani Teresy jest godna naśladowania, ponieważ zawsze pamięta o osobach wiekowych i schorowanych, które za jej pośrednictwem mogą liczyć na wsparcie. Udowadnia, że mimo wieku można prowadzić aktywne życie.
4. Agnieszka Jabłońska – Berendowicz
Pani Agnieszka jest wolontariuszką Opolskiego Oddziału Okręgowego PCK, ratownikiem, instruktorem pierwszej pomocy, organizatorką, wychowawcą na koloniach socjalnych dla dzieci i młodzieży. Kandydatka ma na koncie organizację szkoleń wyjazdowych z zakresu profilaktyki uzależnień oraz HIV i AIDS dla nauczycieli, pedagogów. Współorganizowała wszystkie edycje Śniadania Wielkanocnego, przygotowywała paczeki świąteczne dla potrzebujących, pozyskiwała środki finansowe dla potrzebujących, prowadzi działalność na rzecz promocji honorowego krwiodawstwa, prowadzi szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży.
5. Andrzej Żak
Od wielu lat jest wolontariuszem w MOPR w Opolu. Ściśle współpracuje z Centrum Seniora i wspiera w realizacji kampanii Opole w Rytmie Życzliwości, prowadzeniu Telefonu Życzliwości, wydawaniu wniosków o Kartę Seniora, Kopert Życia, wypożyczalni.pl, wyjściach do kina i wycieczkach. Współorganizator wielu dużych wydarzeń tj. Dni Seniora, Śniadania Wielkanocnego, Pikniku Rodzinnego, Turniejów Charytatywnych, Olimpiad Senioralnych. Pan Andrzej poprzez aktywne działania i wspieranie środowiska seniorów, zwiększa wrażliwość społeczeństwa na drugiego człowieka.
“Liderem Społecznym Roku 2023” została Pani Barbara Chyłka