Żako kongijskie hodowane są w opolskim zoo od 20 lat. Kilka tygodni temu jedna z par doczekała się kolejnego potomstwa – 3 młodych.
Nim jednak będzie można oglądać je w ogólnodostępnej wolierze, minie kilka miesięcy. Obecnie młode znajdują się w budce lęgowej, gdzie opiekuje się nimi matka.
Żako mają szare upierzenie i czerwony ogon. Samice mogą być nieco mniejsze i jaśniejsze od samców, ale nie można mówić o wyraźnym dymorfizmie (zróżnicowaniu) płciowym.
Papugi te w naszym zoo odżywiają się bogatą mieszanką nasion i owocami z dodatkiem warzyw – różnymi orzechami, kiełkami, jabłkiem, bananami, gotowaną fasolą i groszkiem zielonym, marchwią i tak dalej.
W naturze występują w lasach deszczowych, galeriowych i namorzynowych oraz na sawannach z większymi zadrzewieniami środkowej oraz zachodniej Afryki. Można je również spotkać na obszarach upraw oraz w parkach i ogrodach. Stada mogą liczyć nawet 5 tysięcy osobników.
Gniazda zakładają w dziuplach wysokich drzew. Samica składa w nich od 2 do 4 jaj, które następnie wysiaduje około miesiąca. Młode papugi pozostają w gnieździe około 2,5-3 miesięcy. W hodowli dożywają 45-55 lat, a niekiedy nawet 70 lat.
Niestety, żako są zagrożone wyginięciem – według IUCN Red List (EN, Endangered). Zagrożeniem dla tych papugi jest ich odłów celem sprzedania jako zwierzęta domowe, a także utrata środowiska spowodowana wycinaniem lasów przez człowieka.
Aby ograniczyć handel tymi ptakami, od 2017 roku żako została umieszczona w rygorystycznym Załączniku I konwencji CITES.
Ciekawostka: żako są jednymi z najbardziej inteligentnych ptaków, w niektórych aspektach intelektualnie dorównują trzyletnim dzieciom. Mają również wysoko rozwiniętą umiejętność naśladowania ludzkiej mowy i innych dźwięków.