Łukasz Fedorowicz, student z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej jest członkiem polskiej ekspedycji technicznej, która pracuje w stacji antarktycznej Polskiej Akademii Nauk im. H. Arctowskiego.
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego to całoroczna jednostka naukowo-badawcza zarządzana przez Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Stacja znajduje się na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego, u wybrzeża Zatoki Admiralicji. Stację dzieli od Polski ponad 14 tys. km. – Jest to jeden z najdalej wysuniętych na północ skrawków lądu antarktycznej płyty tektonicznej. Od Antarktydy dzieli stację około 125 km w linii prostej, zaś do bieguna ponad 3000 km. Rejs do stacji zajął nam 40 dni, obejmował wszystkie strefy klimatyczne, przemierzyliśmy ponad 17 000 km. W podróży statek przeszedł przez najciekawsze akweny morskie świata, takie jak Zatoka Biskajska, Cieśnina Magellana i Cieśnina Drake’a – relacjonuje Łukasz Fedorowicz.
Po dotarciu na stację, członkowie ekipy przez ponad tydzień prowadzili skomplikowaną akcję rozładunkową sprzętu niezbędnego do modernizacji stacji. Zgodnie z planem, zbudowany zostanie nie tylko nowy budynek stacji, rozbudowa obejmuje m.in. latarnię morską, garaż dla sprzętu pływającego, halę garażową oraz lądowisko dla helikopterów.Za zdjęcia dziękujemy Pawłowi Olejniczakowi.
– Podobnej skali rozładunku nie było na polskiej stacji od 44 lat, czyli od momentu założenia stacji w roku 1977. Po przymusowej przerwie, wywołanej warunkami pogodowymi rozpoczęły się pierwsze prace budowlane, oczywiście w towarzystwie ciekawskich pingwinów, uchatek i słoni morskich – dodaje Łukasz Fedorowicz.
– Nasz student specjalizuje się w konstrukcjach metalowych i jest na drugim semestrze studiów drugiego stopnia. Gratulujemy odwagi i umiejętności oraz życzymy szczęśliwego zakończenia tej niezwykle ciekawej i odpowiedzialnej misji – mówi prof. Andrzej Marynowicz, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.
Źródło Politechnika Opolska