Już w nadchodzący poniedziałek rozpoczynamy nowy cykl na Politechnice Opolskiej.
To Opolskie Spotkania Podróżnicze, których pierwszym gościem będzie „Speed Lady”, czyli Dorota Rasińska-Samoćko, polska himalaistka i dyplomatka, trzecia Polka, która stanęła na K2. Do Korony Himalajów i Karkorum brakuje jej zaledwie trzech szczytów, które planuje zdobyć w 2024 roku. Będzie wtedy pierwszą Polką z takim osiągnięciem.
– Rozpoczynamy nowy cykl spotkań na naszej uczelni. To Opolskie Spotkania Podróżnicze, na których będziemy gościć znanych polskich podróżników, ale także osoby z naszego regionu, które podróżują w miejsca poza utartym szlakiem. To świetna okazja, żeby nie tylko zobaczyć filmy i zdjęcia oraz wysłuchać opowieści o przygodach, ale także nabyć wiedzę praktyczną i zdobyć cenne wskazówki przydatne przy planowaniu własnych podróży – mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
Pierwsze spotkanie w poniedziałek w „Łączniku”
Opolskie Spotkania Podróżnicze to także pewien rodzaj inspiracji. Jedyni znajdą na nich pomysł na kolejną wyprawę, a jeszcze inni mają okazję wirtualnie zwiedzić dalekie kraje. Inauguracyjne spotkanie cyklu odbędzie się w nadchodzący poniedziałek, 25 marca o godzinie 18 w auli budynku „Łącznik” Politechniki Opolskiej przy ulicy Mikołajczyka 16. Pierwszym prelegentem będzie Dorota Rasińska-Samoćko, polska himalaistka i dyplomatka.
Cztery ośmiotysięczniki w miesiąc
–Nazywana jest „Speed Lady” ze względu na niesamowitą szybkość, w jakiej zdobywa kolejne szczyty. W 2022 rok ustanowiła światowy rekord: w zaledwie trzy miesiące weszła na siedem ośmiotysięczników bez wsparcia teamu, bez sponsorów, bez komercyjnego zaplecza. Do Korony Himalajów i Karkorum brakuje jej zaledwie trzech szczytów, które planuje zdobyć w 2024 roku. Będzie wtedy pierwszą Polką, której udał się taki wyczyn. Walczy także o podwójną koronę: Korona Himalajów i Karakorum oraz Ziemi – wylicza Bartosz Małłek, pomysłodawca cyklu, znany podróżnik, prezes fundacji Montium.
Spotkania adresowane są nie tylko do studentów, ale także do wszystkich mieszkańców Opola. Wstęp wolny.
Źródło Politechnika Opolska