Przedmioty wykonane z roślin i zwierząt, które są chronione Konwencją Waszyngtońską – CITES, mogą być przywożone na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw.
Opolska KAS prowadzi sprawę przedsiębiorcy, który przywiózł figurkę wyrzeźbioną w zębie kaszalota bez wymaganych dokumentów.
W marcu 2024 r. firma z województwa opolskiego sprowadziła do Polski towar w postaci modelu rzeźbiarskiego z zęba kaszalota. Kaszalot jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, objętym ochroną w ramach Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Przywóz okazów roślin i zwierząt należących do gatunków chronionych jest możliwy tylko na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES. Przedsiębiorca nie dopełnił formalności związanych z legalnym wprowadzeniem figurki z kaszalota na terytorium Polski. Postępowanie prowadzi Opolski Urząd Celno-Skarbowy w Opolu.
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że przywóz okazów CITES oraz przedmiotów z nich wykonanych bez wymaganych dokumentów jest złamaniem przepisów o ochronie przyrody, za co mogą grozić sankcję karne.
Dokumenty (zezwolenia i świadectwa CITES potwierdzające legalność pochodzenia przewożonych przez granicę państwa roślin i zwierząt należących do gatunków chronionych ze względu na zagrożenie wyginięciem, a także ich rozpoznawalnych części i produktów pochodnych) wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone. W Polsce jest to Ministerstwo Klimatu i Środowiska (Departament Ochrony Przyrody).