Policji (SPPP) oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji (SPKP). Każdego dnia, często w najbardziej ekstremalnych warunkach, ryzykują swoje życie i zdrowie, by chronić nas przed zagrożeniami.
Dzięki ich odwadze i poświęceniu możemy czuć się bezpiecznie – nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce.
Samodzielny Pododdział Prewencji Policji w Opolu to wyjątkowa jednostka w naszym garnizonie. Jego policjanci patrolują ulice, przeprowadzają interwencje, tworzą zespół do poszukiwań osób zaginionych, drużynę rowerową, wspierają kryminalnych, ruch drogowy, zabezpieczają imprezy masowe (zwłaszcza te o podwyższonym ryzyku), zabezpieczają przejazdy pseudokibiców przez województwo opolskiej, a także biorą udział w największych policyjnych operacjach w kraju. Są multizadaniowi, działają drużynowo, nieustannie szkoleni, aby mogli utrzymywać jak najwyższy poziom swojej służby.
Jednym z zadań, z którymi mierzą się w codziennej służbie to poszukiwanie osób zaginionych – w Opolu od 2019 roku działa Nieetatowy Zespół do Poszukiwania Osób Zaginionych w Terenie Otwartym. Do zadań tego zespołu należy przede wszystkim wspieranie jednostek terenowych z województwa opolskiego w prowadzeniu działań poszukiwawczych za osobami zaginionymi. Najczęściej zespół jest wykorzystywany do poszukiwań, gdzie życie i zdrowie ludzi jest zagrożone – są to m. in. osoby w kryzysie emocjonalnym chcące targnąć się na własne życie, osoby starsze, przewlekłe chore a także dzieci. Policjanci regularnie szkolą się w działaniach terenowych i z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i technologii.
W 2024 roku policjanci przeprowadzili 18 akcji poszukiwawczych. W ich trakcie funkcjonariusze sprawdzili ponad 3 000 hektarów terenu, często trudno dostępnego, zalesionego i skalistego. Co warte podkreślenia, każde ich działania zakończyły się odnalezieniem osoby zaginionej.
Policjanci SPPP Opole w swojej służbie nie ograniczają się wyłącznie do terenu naszego województwa. Jako wyspecjalizowana jednostka biorą udział w zabezpieczaniu imprez, zwłaszcza tych o podwyższonym ryzyku oraz wydarzeń na terenie całego kraju. W ubiegłym brali udział w 20 takich wyjazdach: 9 wyjazdów do zabezpieczania wschodniej granicy Polski, 6 meczów piłki nożnej podwyższonego ryzyka, Marsz Niepodległości w Warszawie czy też dbali o bezpieczeństwo uczestników Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Miniony rok był również pracowity dla Zespołu Medycznego SPPP w Opolu, który wziął udział w 48 zabezpieczeniach medycznych dla jednostek z całego województwa. Przeprowadził także 55 szkoleń dla funkcjonariuszy oraz 9 szkoleń z udzielania pomocy medycznej dla uczniów szkół województwa opolskiego oraz PCK, połączone z promocją zawodu policjanta.
Gwarancję doskonałego przygotowania do pełnienia obowiązków dają działania Zespołu Szkolenia SPPP w Opolu. W 2024 roku to blisko 300 godzin szkoleń z zakresu taktyki i techniki interwencji oraz taktyki działań pododdziału. To również czas spędzony na doskonaleniu umiejętności strzeleckich. Średnio każdy pluton odbył ponad 60 godzin zajęć na strzelnicy.
Opolscy policjanci dzielili się również swoją wiedzą oraz doświadczeniami. Podczas ponad 50 godziny ćwiczeń żołnierze WOT oraz funkcjonariusze Straży Granicznej ćwiczyli pod okiem policyjnych instruktorów w zakresie taktyki i techniki interwencji.
Policjanci z SPPP w Opolu włączyli się również aktywnie w promocję doboru do służby. Współpracowali w tym zakresie z Zespołem Doboru KWP w Opolu. Odwiedzili 15 szkół, gdzie opowiadali zarówno o samym procesie doboru, ale przede wszystkim omówili możliwości jakie daje wstąpienie w szeregi opolskiej Policji.
Wszędzie tam, gdzie wymagane jest użycie specjalistycznych sił i środków oraz taktyki, w tym polegających na fizycznym zwalczaniu terroryzmu, pojawiają się policyjni komandosi z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego w Opolu. Szkolą się również w prowadzeniu działań ratunkowych w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ludzi.
W minionym roku opolscy kontrterroryści przeprowadzili 20 realizacji bojowych na terenie całej Polski, w których zatrzymanych zostało 37 osób. Były to działania podejmowane w stosunku do członków zorganizowanych grup przestępczych, gdzie w tle pojawiał się handel narkotykami oraz nielegalna broń. Były również realizacje związane z uwalnianiem zakładników oraz zatrzymaniem sprawców zabójstwa.
Trzech funkcjonariuszy pełniących służbę w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrostycznym Policji w Opolu zostało odznaczonych medalami im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Znaleźli się w gronie 58 policjantów z całej Polski, którzy z narażeniem własnego zdrowia i życia wypełniali słowa roty ślubowania. Dzięki ich profesjonalizmowi zatrzymano mężczyznę, który zabarykadował się w domu, groził odpaleniem ładunku wybuchowego w budynku, a następnie otworzył ogień w kierunku policjantów. Jak się okazało był poszukiwany listem gończym, a w domu zgromadził prawdziwy arsenał.
Szczególnie niebezpieczny charakter służby wymaga nieustannego doskonalenia i podnoszenia kwalifikacji. W 2024 r. opolscy komandosi wzięli udział w 14 szkoleniach realizowanych wspólnie z innymi jednostkami w Polsce. Ważna jest również wymiana doświadczeń z innymi służbami, dlatego realizowano szkolenia wraz z wojskiem czym też służbą więzienną.
Obszar działania opolskich kontrterrorystów wykraczał poza granice Polski. Funkcjonariusze wzięli udział w kolejnej rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji (JSPP) Misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności EULEX w Kosowie.
Dla zapewnienia właściwej realizacji zadań niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. W minionym roku dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu oraz Funduszom Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej pozyskano dla opolskich kontrterrorystów sprzęt o wartości ponad 1,6 miliona złotych. Szeregi opolskich specjalsów zasilił pierwszy na Opolszczyźnie pies bojowy. Posterunkowy Thor to 1,5-roczny owczarek holenderski, który przeszedł rekrutację i szkolenie na policyjnego psa bojowego. Thor najpierw przeszedł selekcję na poligonie wojskowym, gdzie obserwowali go komandosi z „BOA”. Następnie szkolił się w policyjnym zakładzie kynologicznym.
Służba w SPKP to nie tylko realizacje bojowe oraz szkolenia. To również promocja zawodu podczas spotkań wynikających ze współpracy z opolskimi uczelniami wyższymi – Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska, Wyższa Szkoła Bankowa.
Policjanci jak co roku wsparli również wychowanków domu dziecka przygotowując dla nich upominki z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Ogromnym wyzwaniem, z którym w ubiegłym roku mierzyło się nasze województwo była powódź. Opolscy policjanci z SPPP oraz SPKP od samego początku z pełnym poświęceniem pełnili służbę począwszy od walki o umacnianie wałów, ewakuację mieszkańców po działania już po ustąpieniu wielkiej wody. Konieczne było zabezpieczanie terenów przed szabrownikami a następnie pomoc przy likwidacji skutków powodzi.
„Nawet z narażeniem życia” – te słowa roty ślubowania doskonale oddają codzienną służbę funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu i Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Opolu. To oni, jako pierwsza linia policyjnego wsparcia, stawiają czoła zagrożeniom, zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom nie tylko naszego województwa, ale i całej Polski. Każdego dnia udowadniają, że gotowość do poświęcenia nie jest dla nich pustą deklaracją, lecz żywym zobowiązaniem.
Źródło i Foto KWP w Opolu