Policjanci w ramach pomocy uchodźcom z Ukrainy, podejmują wiele inicjatyw. Zabezpieczają przejazdy, sprawdzają miejsca ich kwaterunku oraz pełnią służbę na wschodniej granicy.
Najważniejsze pozostają jednak bezpośrednie spotkania. Rozmowy dotyczą aktualnych problemów ludzi, którzy nagle znaleźli się w nowym miejscu i w nowych okolicznościach.
Już kilkanaście spotkań przeprowadzili namysłowscy policjanci z uchodźcami z Ukrainy. Wśród poruszanych tematów dominują sprawy pomocowe oraz te dotyczące bezpieczeństwa. Osoby, które uciekły przed wojną, reprezentują kilka pokoleń, dlatego tematyka spotkań jest różnorodna.
Osoby starsze dopytują o sprawy bytowe i bezpieczne lokum. Kobiety pytają o pracodawców w regionie i możliwość podjęcia pracy, aby zapewnić środki do życia swoim dzieciom. Najmłodsi opowiadają, jak odnajdują się w nowych szkołach, pośród polskich rówieśników.
Spotkania profilaktyczne są również sposobnością do ostrzeżenia obywateli Ukrainy przed zagrożeniami. W rozmowach muszą zostać poruszone tematy handlu ludźmi, kradzieży dokumentów, metod stosowanych przez oszustów oraz gdzie można znaleźć profesjonalną pomoc w przypadku zagrożenia.
Spotkania odbywają się w lokalach zakwaterowania czasowego, domach prywatnych lub w siedzibie namysłowskich policjantów. Poszkodowani działaniami wojennymi, otrzymują od mundurowych ulotki w języku ukraińskim z numerami telefonów, pod którymi można szukać pomocy.
Źródło KPP w Namysłowie