Prezentujemy policjantów z Opolszczyzny odznaczonych medalami im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja.
Zaczynamy od sierż. szt. Mateusza Pilicha oraz st. sierż. Mateusza Pientka z Wydziału Ruchu Drogowego kędzierzyńsko-kozielskiej komendy Policji. Aby ratować życie podtrutych tlenkiem węgla osób, policjanci weszli do zaczadzonego domu bez aparatów tlenowych. Narażając własne życie przeszukali dom, w którym znaleźli cztery nieprzytomne osoby, w tym 12-letniego chłopca.
8 lutego 2023 roku, po godzinie 10.00, dyzurny Policji odebrał zgłoszenie o tym, że cztery osoby mieszkające w domu jednorodzinnym w miejscowości Borzysławice, mogły się zatruć tlenkiem węgla. Na miejsce jako pierwsi dotarli sierż. szt. Mateusz Pilich oraz st. sierż. Mateusz Pientka z Wydziału Ruchu Drogowego kędzierzyńsko-kozielskiej komendy Policji.
Funkcjonariusze wiedząc, że życie osób przebywających w budynku jest zagrożone, wypchnęli okno i weszli do domu bez aparatów tlenowych, narażając przy tym własne życie. Następnie przeszukali pomieszczenia i znaleźli cztery nieprzytomne osoby – dwie kobiety w wieku 46 i 24 lata, 24-letniego mężczyznę i 12-letniego chłopca. Policjanci pootwierali okna i drzwi, aby wywietrzyć wnętrze i zapewnić osobom dopływ tlenu.
Zaczadzone osoby zostały przekazane pod opiekę służb medycznych i przetransportowane do szpitala w stanie ciężkim. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Naszym policjantom na szczęście nic się nie stało i nie wymagali hospitalizacji.
Za swoją postawę 22 września zostali odznaczeni medalami im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową. Medal jest nadawany na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.
Podkomisarz Andrzej Struj zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 r. podczas urlopu, interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”. O tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na skrzyżowaniu ul. Wolskiej i ul. Fort Wola w Warszawie, przypomina pamiątkowa tablica, którą odsłonięto 10 lat po śmierci podkomisarza, przy skwerze jego imienia.
Źródło KWP Opole