Trwają żniwa…a co za tym idzie, na drogach powiatu kluczborskiego, już od dłuższego czasu zaobserwować można wzmożony ruch różnego rodzaju pojazdów wykorzystywanych w rolnictwie. Związane jest to z pracami polowymi, które niemal każdego dnia wykonują miejscowi rolnicy. Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników ruchu, kluczborscy policjanci apelują do kierujących ciężkim sprzętem, aby bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa zarówno podczas jazdy, jak i w czasie prac na roli. Rozwaga i zdrowy rozsądek pozwolą nie tylko zapobiec nieodwracalnym w skutkach sytuacjom, ale także zakończyć bezpiecznie tegoroczne plony.
W związku z trwającymi pracami polowymi na drogach pojawiły się kombajny, ciągniki przewożące słomę i inne maszyny rolnicze. Poruszanie się takim sprzętem wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Zanim wyruszymy maszyną rolniczą na drogę, upewnijmy się, że jest ona sprawna i kierowanie nią nie zagraża bezpieczeństwu. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne, takie jak sprawnie działające światła, trójkąt który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy.
O bezpieczeństwie należy pamiętać jednak nie tylko na drogach. Do wypadków w okresie żniw dochodzi najczęściej na polach. Bezpieczeństwo rolników i ich dzieci zależy w dużej mierze od nich samych. Pamiętanie o tym, aby sprzęt był sprawny technicznie, a ładunek odpowiednio zabezpieczony, niejednokrotnie pomaga uniknąć niechcianych wypadków. Rolniku, nim rozpoczniesz pracę w polu, czy w obrębie gospodarstwa sprawdź maszyny i dobrze przygotuj je do pracy.
Jak uniknąć zagrożeń?
Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych.
Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!
Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej.
Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły.
Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!
Jednocześnie policjanci apelują do kierowców, aby w okresie letnim zachowali na drogach szczególną ostrożność, gdyż pojawia się na nich wiele maszyn rolniczych i kombajnów zbożowych.
Źródło KPP w Kluczborku