Kryminalni z Krapkowic, już w kilkanaście minut od zgłoszenia, zatrzymali na gorącym uczynku podejrzanego o oszustwo metodą “na policjanta”.
Mężczyzna właśnie uciekał ze swoim łupem – wyłudził od seniora ponad 20 000 złotych. Decyzją Sądu został tymczasowo aresztowany na miesiąc. 28-latek działał w warunkach recydywy. W związku z powyższym za postawiony zarzut oszustwa, grozi mu do 12 lat więzienia. Odzyskane pieniądze wróciły do oszukanego 76-letniego seniora.
Dyżurny krapkowickiej policji został poinformowany o oszustwie metodą “na policjanta”. 76-letni senior przekazał nieznanemu mężczyźnie ponad 20 000 złotych. Kryminalni natychmiast przystąpili do pracy i odtworzyli przebieg przestępstwa. Okazało się, że oszust przez dwa dni próbował nakłonić seniora do przekazania mu pieniędzy. Dopiero gdy senior dał się zwieść, i oddał wszystkie swoje oszczędności, nabrał podejrzeń.
Praca operacyjna krapkowickich kryminalnych szybko przyniosła efekty. Policjanci wytypowali samochód, którym mógł przemieszczać się sprawca. Pojazd już w kilkanaście minut od zgłoszenia został namierzony. Podejrzewany o to przestępstwo mężczyzna uciekał z łupem. Funkcjonariusze ruszyli w pościg i zatrzymali wytypowaną osobę. Kryminalni zabezpieczyli przy mężczyźnie ponad 20 000 złotych w różnej walucie – to pieniądze wyłudzone od seniora.
Podejrzany został doprowadzony do krapkowickiej komendy, gdzie spędził noc w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Śledczy przedstawili mu zarzut. Funkcjonariusze sprawdzą, czy zatrzymany nie popełnił innych podobnych oszustw. Sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Zatrzymany mężczyzna został tymczasowo aresztowany na jeden miesiąc. W związku z tym, że mężczyzna działał w warunkach recydywy za przedstawiony zarzut oszustwa grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.
Odzyskana kwota trafiła z powrotem do oszukanego 76-letniego mieszkańca gminy Krapkowice.
Apelujemy do osób starszych, aby o każdej próbie telefonicznego wyłudzenia pieniędzy informowali najbliższą jednostkę policji. Aby uniknąć podobnych zagrożeń zapamiętajmy! Policjanci nigdy:
– nie informują przez telefon o swoich działaniach,
– nie proszą o przekazanie pieniędzy,
– nie pytają o sumę posiadanych oszczędności oraz miejsca ich przechowywania,
– nie proszą o podanie numerów kont bankowych, haseł,
– nie proszą o przelanie pieniędzy na wskazane konta bankowe,
– nie proszą o zaciągnięcie kredytu.
Źródło KPP Krapkowice