Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu wraz z policjantami z Kędzierzyna-Koźla zatrzymali 32 oraz 42-latka podejrzanych o oszustwa na tzw. policjanta.
W trakcie przeszukania funkcjonariusze znaleźli przy nich ponad 20 000 złotych pochodzące z przestępstw. Mężczyźni mieli oszukać starsze osoby na ponad 100 000 złotych. Obaj usłyszeli łącznie 9 zarzutów. Teraz podejrzanym grozi kara nawet do 8 lat więzienia.
Z początkiem kwietnia tego roku policjanci zauważyli wzmożoną działalność oszustów. W każdym z przypadków przestępcy podawali się za policjantów i wmawiali seniorom, że oszczędności ich życia są zagrożone. Nie dając im chwili do namysłu i wywołując presję czasu, nakłaniali ich do wyrzucenia pieniędzy przez okno. Sprawami tymi zajęli się kryminalni z KWP w Opolu wraz z funkcjonariuszami z Kędzierzyna-Koźla. Dzięki zebranym informacjom oraz pracy operacyjnej policjanci ustalili osoby mogące mieć związek z oszustwami.
21 kwietnia, na autostradzie A1, kryminalni zatrzymali 32 oraz 42-latka. Mężczyźni widząc policjantów próbowali jeszcze uciekać. Obaj zostali szybko zatrzymani i obezwładnieni. W czasie przeszukania pojazdu, którym podróżowali, funkcjonariusze znaleźli ponad 16 000 złotych oraz blisko 4 000 złotych schowane w mieszkaniu jednego z mężczyzn mające pochodzić z przestępstwa. Dodatkowo policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe, którymi obaj posługiwali się podczas rozmów z seniorami.
Zdaniem śledczych szajka działała na terenie województwa opolskiego od końca marca br. W tym czasie zdołała oszukać kilku seniorów. Wstępne straty poszkodowanych zostały oszacowane na ponad 100 000 złotych. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na postawienie mężczyznom zarzutów popełnienia szeregu oszustw i usiłowań. Obaj usłyszeli łącznie 9 zarzutów.
Teraz obojgu grozi kara nawet do 8 lat więzienia.
Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa:
Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji;
jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu;
nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu czy na koncie bankowym;
nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł;
nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca;
poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Pamiętaj!
Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”.
Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
Źródło KWP Opole