Dzisiaj 15 marca po godzinie 10:00 dyspozytor numeru alarmowego 112, otrzymał nietypowe zgłoszenie, o rozbitym termometrze rtęciowym, w opolskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.
Po dotarciu na miejsce, strażacy zabezpieczyli rtęć i szklane odłamki w specjalny pojemniku wypełnionym wodą, aby zapobiec ewaporacji rtęci.
Pojemnik został przekazany właścicielowi, który miał dostarczyć go firmie, która zajmuje się utylizacją niebezpiecznych odpadów. Na szczęście nie było potrzeby ewakuowania pracowników i petentów.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ !!
Co zrobić, gdy potłucze się termometr rtęciowy?
Sprzątanie odpadów po stłuczonym termometrze rtęciowym rozpocznij natychmiast. Dokładnie przewietrz pomieszczenie przed i po zakończeniu sprzątania. Rtęć należy usunąć jak najszybciej, gdyż jej opary są toksyczne dla człowieka i środowiska, o czym pisaliśmy tutaj. Zamknij drzwi, aby nikt nie wszedł do pokoju i nie rozniósł resztek rtęci po całym mieszkaniu.
Jak posprzątać resztki po stłuczonym termometrze?
Zadbaj o własne bezpieczeństwo zakładając gumowe rękawiczki i jednorazową maseczkę. Kuleczki rtęci i resztki szkła możesz zebrać np. kartką papieru lub łopatką. Przemyj podłogę jednorazowymi, wilgotnymi ręcznikami papierowymi. Nie używaj odkurzacza, gdyż nawet po wymianie worka, kuleczki rtęci mogą pozostać w urządzeniu i wydzielać szkodliwe opary, zatruwając powietrze w mieszkaniu. Jeśli rtęć rozlała się na dywanie, zbierz kuleczki rtęci (strzykawką lub łopatką), a dywan poddaj praniu chemicznemu przy użyciu odpowiednich środków piorących.
Do likwidacji rtęci nie stosuj domowych środków czyszczących zawierających chlor i amoniak, bo mogą zareagować z rtęcią i wytworzyć trujący gaz. Do zbierania kuleczek rtęci nie używaj pędzla ani miotły. Narzędzia te jedynie rozbiją rtęć na małe drobinki, które będą trudniejsze do zebrania, a jednocześnie będą parowały szybciej.
Jak zabezpieczyć odpady zawierające rtęć?
Wszystkie odpady (wraz z rękawiczkami) umieść w szczelnym, zamykanym worku plastikowym lub w szklanym słoiku. Resztki po stłuczonym termometrze należy odizolować w taki sposób, aby nie miały kontaktu z dziećmi i zwierzętami.
Gdzie wyrzucić stłuczony termometr rtęciowy?
Dzwoniąc do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej uzyskasz informację o najbliższym miejscu składowania rtęci. Odpady można również oddać do punktu zbierania świetlówek. Nigdy nie wyrzucaj odpadów po stłuczonym termometrze rtęciowym do kosza na śmieci, nie wylewaj ich do zlewu czy ubikacji. Rtęć jest przekształcana przez mikroorganizmy wodne na związki, które są jeszcze bardziej toksyczne niż sama rtęć. Termometrów rtęciowych (nawet tych nieuszkodzonych) nie należy także wyrzucać do pojemnika na przeterminowane leki, który znajduje się w aptece.
Kto może pomóc w pozbyciu się rtęci z mieszkania?
Jeśli rtęci rozlało się zbyt dużo lub np. utknęła w szczeblach podłogi, lub na dywanie, zadzwoń po straż pożarną. Do przyjazdu służb możesz posypać rtęć sproszkowaną siarką, którą kupisz w sklepie ogrodniczym. Siarka wchodząc w reakcję z rtęcią zneutralizuje nieco jej szkodliwe opary.
Pamiętaj, tylko odpowiednia utylizacja odpadów chroni nas i nasze środowisko. Dzięki właściwemu postępowaniu działasz zgodnie z prawem i pomagasz chronić nasze otoczenie.