Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał 30-letni kierujący volkswagenem. Dalszą jazdę udaremnili mu olescy dzielnicowi, którzy zatrzymali nietrzeźwego kierującego. Mężczyzna stracił już prawo jazdy, teraz będzie musiał zapłacić jeszcze wysoką grzywnę i równowartość pojazdu, którym kierował. Ponadto za popełnione przestępstwo grozi mu kara 3 lata więzienia i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
W niedzielę rano dyżurny oleskiej komendy odebrał zgłoszenie o pijanych osobach, które wsiadły do osobowego volkswagena z zamiarem wyruszeniem w trasę. Osoba zgłaszająca poinformowała, że kierujący odjeżdża spod osiedlowego sklepu, dokładnie opisując markę, kolor pojazdu, a także podając jego numery rejestracyjne. We wskazany w zgłoszeniu rejon natychmiast zostali wysłani policjanci, którzy kilka kilometrów dalej zatrzymali do kontroli wskazany pojazd. Dzielnicowi sprawdzili trzeźwość kierującego. Badanie wskazało, że 30-latek miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Policjanci potwierdzili również fakt, że przewoził on pasażerów.
Mundurowi zatrzymali już kierującemu prawo jazdy. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat wiezienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, wysoka grzywna, a także przepadek wartości pojazdu, który w tym przypadku wyniósł 30 tys. zł.
Ze względu na reakcję świadka i szybkie poinformowanie Policji, tym razem jazda nieodpowiedzialnego kierującego nie doprowadziła do tragedii na drodze. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na drogowe bezpieczeństwo. Nie bądźmy obojętni i reagujmy na osoby kierujące pod wpływem alkoholu. Apelujemy o zdecydowaną reakcję i informowanie Policji, kiedy widzimy, że nietrzeźwa osoba wsiada za kierownicę.
Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.
Pamiętajmy również, że 14 marca 2024 r. wszedł w życie przepis, mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi.
Zgodnie z artykułem 44 b kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości. Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
Zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol, lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów – lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.
Źródło KPP Olesno



