Już po raz 56. Politechnika Opolska zainaugurowała nowy rok akademicki. – Za największe osiągnięcie ostatnich dwóch lat uznaję fakt, że uwierzyliśmy, iż w małym Opolu, w niewielkiej Politechnice Opolskiej, można prowadzić badania i publikować ich wyniki, będące na światowym poziomie – mówił podczas inauguracyjnego przemówienia prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
- Wybór był oczywisty – mówi Marta Kolanko, studentka pierwszego roku informatyki.
- Zdecydowałam się na studia na Politechnice Opolskiej dlatego, że moje rodzeństwo tutaj studiowało, to już rodzinna tradycja, ale na mojej decyzji zaważyły także bardzo dobre opinie o tej uczelni – podkreśla.
Natomiast Aleksandra Stopa, studentka pierwszego roku wychowania fizycznego trenuje piłkę ręczną. – Mam znajomych, którzy studiują na Politechnice Opolskiej, to ich opinia zdecydowała o moim wyborze. Mam nadzieję, że politechnika mi także na rozwój w sporcie – mówi.
W sumie, na pierwszy rok studiów na Politechnice Opolskiej zostało przyjętych 1720 studentów, największym zainteresowaniem studentów wśród nich cieszyła się: informatyka, budownictwo, architektura oraz fizjoterapia. Natomiast Szkoła Doktorska Politechniki Opolskiej przyjęła 17 doktorantów, z których aż 12 to uczestnicy ministerialnego programu doktorat wdrożeniowy. - Studenci na naszej uczelni są najważniejsi. Bez nich nie byłoby politechniki – zaznaczył prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej podczas inauguracyjnego przemówienia, zwracając także uwagę na spory postęp uczelni. – Za największe osiągnięcie ostatnich dwóch lat uznaję fakt, że uwierzyliśmy, iż w małym Opolu, w niewielkiej Politechnice Opolskiej, można prowadzić badania i publikować ich wyniki, będące na światowym poziomie. Już niebawem pierwsza ewaluacja jakości działalności naukowej wg nowych zasad. Oczekujemy jej ze spokojem, ale też z pewną niecierpliwością, gdyż jesteśmy już pewni, że Politechnika Opolska dalej będzie politechniką z pełnymi prawami akademickimi. Inwestowaliśmy i w dalszym ciągu będziemy inwestować środki w aparaturę oraz w budowę nowych laboratoriów i obiektów dydaktycznych – podkreślił prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
- Jednak nawet najlepiej wyposażone laboratoria, najpiękniej wyglądające sale wykładowe pozbawione czegoś, co się nazywa genius loci, są bezwartościowe do momentu, kiedy nie pojawi się tam człowiek, rozumny, inteligentny i przygotowany.
Mówiąc o politechnice tworzonej z myślą o ludziach i dla ludzi, mam na uwadze fakt, że człowiek w każdej organizacji jest najważniejszy. Dlatego też inwestujemy również, a raczej przede wszystkim w ludzi, poprzez wprowadzone wewnętrzne programy takie jak DELTA czy ALFA. Wprowadziliśmy również w 2020 r. nagrody za awanse naukowe, projakościowe oraz za wysoko punktowane publikacje. Przygotowujemy kolejne programy i rozwiązania, wspierające naszą aktywność, rozszerzając o obszary dydaktyczne, które przecież są dla nas najważniejsze – wyliczał prof. Marcin Lorenc, który zauważył, że uczelnia zmienia się również w obszarze prowadzenia internacjonalnych badań naukowych, czy jeszcze silniejszego zacieśnienia współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. – Na tych polach odnotowujemy już pierwsze sukcesy. Nasi naukowcy są zapraszani do pracy w międzynarodowych zespołach badawczych, czy też sami takie tworzą. Warto podkreślić, że naukowcy o światowej klasie i z wybitnymi osiągnięciami, zabiegają o to, aby wspólnie z naukowcami na Politechnice Opolskiej prowadzić prace badawcze. Przykładem jest prof. Zhixiong Li, który wcześniej pracował m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych czy w Republice Korei, jak również dr Munish Kumar Gupta z Indii, którzy rozpoczęli pracę na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej – mówił rektor podczas inauguracji, której jednym z głównych punktów była immatrykulacja nowych studentów. - Gratuluję wam wysokich wyników na egzaminie dojrzałości, które pozwoliły dołączyć wam do grona studentów Politechniki Opolskiej. Jak mawiał Ignacy Jan Paderewski: „Wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca, a której nikt nie może nikomu odebrać” , dlatego uczestniczcie w różnych formach zajęć i aktywności studenckich – przywitała nowych studentów Mariola Wełniak, przewodnicząca Samorządu Studenckiego Politechniki Opolskiej.
In this article:opole, rok akademicki, uniwersytet opolski