Na Politechnice Opolskiej rozpoczęła się rekrutacja na nowy kierunek studiów. To sport i bezpieczeństwo, unikatowa w skali kraju propozycja, która w kompleksowy sposób przygotuje studentów do pracy w służbach mundurowych. Najlepsi
z najlepszych znajdą angaż w elitarnych siłach specjalnych.
O tym, że studenci nowego kierunku zostaną doskonale przygotowani do służby w różnych formacjach mundurowych świadczy m.in. fakt, że w opracowaniu programu studiów uczestniczyli m.in. emerytowani żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, mający ogromne doświadczenie w służbie w zespołach bojowych również poza granicami kraju: choćby na misjach w Iraku czy Afganistanie. Kierunek powstał także przy współpracy z Samodzielnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji w Opolu, Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych w Krakowie. Politechnika nawiązała także współpracę z elitą komandosów, czyli Jednostką Wojskową Komandosów z Lublińca.
– Absolwent studiów zostanie kompleksowo przygotowany w zakresie sprawności i wydolności fizycznej poszerzonych o podstawy wiedzy i umiejętności z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych, bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa. Pozna podstawy prawa i polityki, psychologii i komunikowania się, będzie potrafił logicznie myśleć i podejmować decyzje w warunkach stresu i zagrożenia – wylicza prof. Dawid Bączkowicz, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.
To wszystko uczyni z niego pożądanego na rynku pracy specjalistę z zakresu ochrony i bezpieczeństwa, który natychmiast znajdzie pracę w służbach mundurowych, cywilnych agencjach związanych z bezpieczeństwem, a najlepsi z najlepszych bez problemu poradzą sobie podczas selekcji do takich jednostek jak GROM, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca czy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Opolu.
Na sport i bezpieczeństwo także będzie obowiązywać mini selekcja: kandydaci przejdą test sprawnościowy, który odbędzie się 19 i 20 września. To: sprawdzian umiejętności pływania (50 m dowolnym stylem, pływanie pod wodą); test sprawności fizycznej oparty na czterech próbach lekkoatletycznych biegi – 100 m, 800 m (kobiety), 1500 m (mężczyźni), skok w dal, pchnięcie kulą (4 kg kobiety, 6 kg mężczyźni).
Ponadto, kandydata musi cechować m.in. wysoka sprawność fizyczna oraz bardzo dobre zdrowie (potwierdzone przez lekarza medycyny pracy). Powinien posiadać także wiedzę z zakresu biologii, chemii, fizyki, matematyki, informatyki, historii i geografii oraz znajomość przynajmniej jednego języka obcego, która będzie rozwijana w czasie studiów.
Mile widziana również dobrze rozwinięta umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, umiejętność pracy w zespole, także w warunkach trudnych i stresowych.https://irk.po.edu.pl/pl/offer/REK_2022-23/programme/WS-SL/?from=field:WS
Źródło Politechnika Opolska