Pomimo ciągłych ostrzeżeń i apeli funkcjonariuszy nadal zdarzają się osoby, które skuszone ofertą szybkiego zysku dają się oszukać.
Tak było również tym razem. 77-latek znalazł ofertę zakupu akcji „Orlen” w Internecie. Miał wpłacić wymagane wpisowe w wysokości 1000 złotych, jednakże omyłkowo dwukrotnie wysłał przelew na łączną kwotę 2000 złotych. Mieszkaniec gminy Walce, tym samym stracił całą kwotę. Apelujemy o rozsądek i ostrożność przy tego typu inwestycjach.
Fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się głównie w mediach społecznościowych oraz stronach internetowych. Zachęcają najczęściej do inwestowania w akcje spółek oraz projekty inwestycyjne.
Ofiarą takiej właśnie manipulacji padł mieszkaniec gminy Walce. Mężczyzna znalazł w Internecie ofertę zakupu pakietu akcji spółki „Orlen”. Inwestycja miała zakończyć się dużym zyskiem w krótkim czasie. Zachęcony reklamą, wypełnił formularz zgłoszeniowy, gdzie podał swoje dane wraz z numerem telefonu. Następnie skontaktowała się z 77-latkiem kobieta, która oferowała akcje spółki paliwowej po wpłaceniu na konto 1000 złotych. Mężczyzna omyłkowo przelał dwukrotnie tę kwotę i czekał na oferowane zyski.
Następnie kontakt z fałszywymi doradcami się urwał. Dopiero wtedy 77-latek zorientował się, że został oszukany. To kolejna historia oszustwa internetowego, która pokazuje w jak łatwy sposób przestępcy wykorzystując manipulację osiągają zamierzony cel. Dlatego apelujemy o rozsądek i ostrożność przy tego typu inwestycjach!
Jeżeli chcemy inwestować, poczytajmy najpierw, w jaki sposób to zrobić bezpiecznie. Koncern Orlen na swojej stronie również udostępnił „ostrzeżenie przed oszustami”, czyli w jaki sposób inwestować, by nie dać się oszukać. Jednocześnie ostrzegamy, by pod żadnym pozorem nie instalować programów, o które proszą nas nieznajomi ani podawać im loginów i haseł do bankowości internetowej.
Policjanci apelują, aby nie zawierać transakcji finansowych przez telefon z nieznanymi osobami:
żadnych transakcji finansowych nie należy zawierać kierując się przypadkowymi reklamami w Internecie,
listę instytucji finansowych zajmujących się funduszami inwestycyjnymi publikuje Komisja Nadzoru Finansowego,
na stronie Komisji Nadzoru Finansowego należy sprawdzić, czy dana firma inwestycyjna nie znajduje się na liście ostrzeżeń,
nie należy instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej,
nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej np. za pomocą programów: TeamViewer, AnyDesk, Quick Support,
nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących posiadanych kart płatniczych,
nie należy przesyłać skanów swojego dowodu osobistego.
Źródło KPP Krapkowice


