Funkcjonariuszki Straży Granicznej nigdy wcześniej tak, jak to miało miejsce w ubiegłym roku, nie miały okazji pokazać, że hartem ducha i odwagą dorównują swoim kolegom. Były i niezmiennie są na pierwszej linii działań, w służbie Ojczyźnie. Dziś w szczególny sposób solidaryzujemy się również i wspieramy kobiety, które ramię w ramię z mężczyznami walczą o wolność swojej Ojczyzny, mierząc się z okrucieństwem wojny w Ukrainie.
W Straży Granicznej na koniec 2021 r. służbę pełniło 14,8 tys. osób, w tym 4378 kobiet (29,49 proc.). Najwięcej kobiet służbę pełni w Nadbużańskim Oddziale SG – 642 kobiet, w Nadwiślańskim OSG – 554, Podlaskim OSG – 544 oraz w Bieszczadzkim OSG – 519. Najmniej, tylko 35 pań – w Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie. Dodatkowo w formacji zatrudnionych jest 2069 kobiet – pracowników cywilnych.
Kobiety stanowią więc jedną trzecią sił w formacji, a ponad 20 proc. z nich zajmuje stanowiska kadry kierowniczej Straży Granicznej. Od 2018 roku funkcję Zastępcy Komendanta Głównego Straży Granicznej pełni gen. bryg. SG Wioleta Gorzowska, która awans generalski otrzymała w 2019 roku. Jest dziś zatem jedną z sześciu kobiet-generałów w Polsce.
Niemal 44% funkcjonariuszek ma tytuł magistra. Liczba pań-funkcjonariuszek w formacji w ostatnich dziesięciu latach systematycznie wzrasta. Od ponad 21% w 2012 roku do ponad 29% obecnie. W roku ubiegłym kobiety stanowiły aż 43% wśród funkcjonariuszy przyjętych do służby.