Opady śniegu lub deszczu, śliska nawierzchnia, zalegające błoto pośniegowe, ograniczona widoczność. To tylko niektóre elementy aktualnej pory roku, które znacznie utrudniają podróże kierowcom.
Podpowiadamy, jak przygotować swój samochód do jazdy w niekorzystnych warunkach oraz przypominamy kierującym najważniejsze zasady bezpieczeństwa.
Zima to czas, kiedy warunki drogowe wymagają od kierowców większej ostrożności i wzmożonej koncentracji.
Śliska nawierzchnia, mgły, opady śniegu, oblodzona jezdnia czy błoto pośniegowe wymagają od każdego kierowcy większych umiejętności.
W takich warunkach zmniejsza się widoczność, a droga hamowania znacznie się wydłuża. Jakiekolwiek manewrowanie pojazdem staje się trudniejsze i wymaga więcej czasu.
Konsekwencje naszych drogowych błędów za kierownicą mogą być tragiczne, nie tylko dla nas samych, ale również dla innych uczestników ruchu.
Podpowiadamy, jak przygotować swój samochód do jazdy w niekorzystnych warunkach oraz przypominamy najważniejsze zasady bezpieczeństwa, o których powinni pamiętać wszyscy uczestnicy drogi:
– zadbaj o stan techniczny pojazdu – zmień opony na zimowe jeszcze przed pierwszym śniegiem, uzupełnił płyny eksploatacyjne, sprawdź stan oświetlenia oraz sprawność wycieraczek,
– pamiętaj, by wyposażyć samochód w zimowe akcesoria: skrobaczkę, szczotkę do odśnieżania, a także środki odmrażające;
– dokładnie oczyść pojazd ze śniegu oraz lodu, pamiętaj nie tylko o szybach pojazdu, ale również o lusterkach. Nie zapomnij o drzwiach i zadaszeniu – odpadający w czasie jazdy lód może stanowić poważne zagrożenie dla innych uczestników drogi;
– zachowaj bezpieczny odstęp od pojazdu poprzedzającego. Pamiętaj, że zimą Twoja droga hamowania jest znacznie dłuższa;
– pamiętaj, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną – zawsze należy ją dostosować do sytuacji, jaka w danej chwili występuje na drodze;
– wybierając się w daleką trasę, sprawdź stan dróg i pogodę oraz oszacuj przybliżony czas jazdy – pamiętaj, że zimą nawet krótkie podróże mogą się znacznie wydłużyć;
– odpowiednio wcześniej sygnalizuj manewry, które zamierzasz wykonać;
– zwolnij w rejonie przejść dla pieszych;
– jeśli wpadniesz w poślizg, nie hamuj gwałtownie tylko pulsacyjnie.
Źródło: Policja Opolska