Aranżacja kuchni to nie lada wyzwanie. To pomieszczenie, w którym na pierwszym miejscu stawia się funkcjonalność, choć przecież estetyka też ma znaczenie! Na szczęście wybór odpowiednich mebli umożliwia pogodzenie tych dwóch pozornie przeciwstawnych wymagań. Sprawdź, jak wybrać idealne szafki kuchenne.
Rodzaje szafek kuchennych
Tutaj wyróżnia się dwa główne typy szafek. Warto się im przyjrzeć:
- Szafki wiszące – jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się je na ścianach. Zwykle służą do przechowywania naczyń, szklanek, przypraw i innych lekkich przedmiotów. Oszczędzają miejsce na blacie, dlatego sprawdzają się w małych kuchniach. Korpusy szafek (szeroki wybór znajdziesz m.in. tutaj: https://www.castorama.pl/kuchnia/meble-kuchenne/korpusy-szafek-kuchennych/korpusy-wiszace.cat) mogą mieć klasyczne pełne drzwiczki lub przeszklenia. Te ostatnie pozwalają wyeksponować elegancką zastawę, szkło lub dekoracje. Rozważ je, jeśli Twoja kuchnia jest połączona z salonem – posłużą jako efektowny element dekoracyjny.
- Szafki stojące – umieszczone bezpośrednio na podłodze, spoczywają na nich blaty robocze. Zwykle służą do przechowywania garnków, patelni, sztućców oraz innych cięższych akcesoriów kuchennych.
- Szafki narożne – niezwykle pojemne i praktyczne, świetnie nadają się do umieszczenia w nich garnków i pokrywek.
- Szafki z szufladami – najczęściej mieszczą kilka szuflad o różnej głębokości. Warto umieścić w nich sztućce, niewielkie akcesoria kuchenne i przyprawy. Sprzyjają utrzymaniu porządku oraz ułatwiają dostęp do potrzebnych przedmiotów.
- Szafki typu cargo – wąskie, wysokie szafki z wysuwanymi koszami lub półkami. Stworzone do przechowywania butelek i słoików.
Dokładne pomiary to klucz do sukcesu!
Przed zakupem szafek precyzyjnie zmierz całą kuchnię. Uchroni Cię to przed pomyłkami podczas zakupu, a później montażu. Każdy centymetr ma znaczenie! Zmierz zatem ściany, sprawdź ich wysokość i szerokość, jak również weź pod uwagę rozmieszczenie drzwi, okien i źródeł światła.
Wysokość szafek ma znaczenie
Wysokość szafek stojących, na których spoczywa blat, należy dopasować do wzrostu domowników. Dzięki temu praca przy nim stanie się maksymalnie komfortowa. Standardowa wysokość blatu zwykle wynosi 85-90 cm od podłogi. Odpowiada ona większości osób o przeciętnym wzroście i umożliwia wygodne gotowanie. W przypadku wysokich osób zaleca się wysokość 90-95 cm, a niższych 80-85 cm.
A co z szafkami wiszącymi? Stara szkoła aranżacji mówi, że nie powinny być zbyt wysokie. Obecnie jednak popularnością cieszą się meble pod sufit! Fantastycznie spisują się w niewielkich kuchniach, ponieważ znacząco zwiększają przestrzeń do przechowywania. Przy czym decydując się na takie rozwiązanie, warto od razu zaopatrzyć się w niewielkie schodki, drabinkę czy po prostu taboret, które ułatwią Ci sięgnięcie do najwyższych szafek.
Postaw na odpowiednie materiały i wykończenie
Kuchnia to specyficzne miejsce. Nie brakuje w niej wilgoci, nierzadko następują też zmiany temperatury za sprawą gotowania czy pieczenia. Właśnie dlatego meble kuchenne muszą wykazywać wysoką wytrzymałość. Wobec tego, jakie tworzywa zasługują na uwagę? Dużą popularnością cieszą się meble z nowoczesnych płyt MDF – o jednakowej strukturze w całej objętości, co wpływa na jej odporność na uszkodzenia. Inna opcja to tańsza, a zarazem mniej wytrzymała płyta wiórowa. Ponadczasowy, lecz drogi wybór to naturalne drewno.
Jeśli chodzi o wykończenie, wszystko zależy od Twojego gustu. Masz do wyboru fronty matowe, błyszczące, fornirowane lub lakierowane. Co ważne, jasne, błyszczące powierzchnie optycznie powiększają przestrzeń, a ciemne i matowe tworzą złudzenie zmniejszenia wnętrza.
Artykuł Sponsorowany