Statystycznie co drugi Polak ma w swojej łazience kremy nawilżające. Są one podstawą w codziennej pielęgnacji skóry ciała i twarzy. Wbrew pozorom kremy nawilżające nie stosuję się tylko do skóry suchej czy odwodnionej, każdy jej rodzaj potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Pamiętajmy jednak, że każdy typ cery ma inne potrzeby, dlatego też do każdej musimy dobrać krem indywidualnie. Co nie powinno znaleźć się w składzie kremów? Podpowiadamy w artykule.
Kremy nawilżające a ich skład
Nasza skóra codziennie wystawiana jest na różnego rodzaju czynniki, które niekoniecznie dobrze na nią oddziałują. Wysoka temperatura, nieodpowiednia dieta, palenie papierosów, a nawet zanieczyszczenie środowiska bardzo źle wpływają na wygląd i kondycję, w jakiej znajduję się nasza cera. Dlatego podstawowym produktem w jej pielęgnacji jest odpowiedni krem nawilżający. Źle nawodniona cera szybciej się starzeje, a zmarszczki stają się dużo bardziej widoczne. Nieodpowiednia ilość wody w naskórku powoduję jej szarzenie i utratę jędrności.
Dobrej jakości kremy nawilżające powinny zawierać składniki, które odpowiednio nawilżą skórę i zwiążą wodę z tymi składnikami na poziomie komórkowym dla mniejszej utraty wilgoci z naskórka. Warto postawić na kremy, które w swoim składzie mają kolagen, bowiem to podstawa w kremach nawilżających. Kolagen odpowiada za poziom nawilżenia naszej cery, ale także jej jędrność i elastyczność. Bardzo wartościowa w składzie kremu będzie gliceryna, która ma za zadanie wzbogacić zdolność wchłaniania wody przez nasz naskórek. Zazwyczaj w kremach nawilżających lub lekko nawilżających spotkamy przynajmniej dwa lub trzy składniki odpowiedzialne za nawilżenie skóry, ale wybierzmy te, które dedykowane są bezpośrednio dla naszego typu cery.
Jakich składników w kremach należy unikać?
Oczywiste jest, że powinniśmy postawić na kosmetyki, które wyprodukowane są tylko ze składników naturalnych, bez dużej ilości konserwantów w ich składzie. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dodatkowo warto mieć na uwadze, że składniki, które będą miały zbawienny wpływ na jeden rodzaj cery, u drugiej mogą wyrządzić więcej złego niż dobrego. Na skład większą uwagę powinny zwrócić osoby z problemami skórnymi i alergicy, a głównie unikać powinniśmy:
- parabenów – paraben to substancja chemiczna, która zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów, jednakże zbyt częste używanie kosmetyków z ich składem może powodować duże zaczerwienienie skóry, swędzenie i zwiększoną wrażliwość na promienie słoneczne. Starajmy się postawić na kremy nawilżające, które parabenów w swoim składzie nie mają lub całkowicie je wyeliminować, wymieniając je na inne kosmetyki do pielęgnacji wolne od tych substancji;
- syntetyczne kompozycje zapachowe – zrezygnowanie z kremów, w których składzie znajdziemy sztuczne zapachy, powinno być proste. Syntetyczny aromat wzbogaca tylko zapach formuły kremu i nie jest potrzebny do jej codziennej pielęgnacji. Sztucznie perfumowane kosmetyki mogą skutkować powstaniem różnego rodzaju reakcji alergicznej, dlatego postawmy na naturalne zapachy, które wzbogacą składniki mineralne w kosmetykach, takie jak miód czy skórka pomarańczy;
- Benzophenone-3, Ethylhexyl, Methoxycinnamat i Formaldehydy – tych składników należy bezwzględnie unikać w każdych kosmetykach do pielęgnacji skóry. Postawmy na naturalne kremy nawilżające.