Dobrze urządzona kuchnia, zarówno pod kątem organizacji, jak i estetyki, uprzyjemnia i usprawnia przygotowywanie posiłków.
Jak tego dokonać? Oto praktyczne wskazówki, które pomogą Ci urządzić funkcjonalną kuchnię.
Zasada trójkąta roboczego
Zasada trójkąta roboczego to jedna z najważniejszych reguł w projektowaniu kuchni. Polega ona na odpowiednim rozmieszczeniu trzech stref: lodówki, zlewozmywaka i kuchenki (lub płyty grzewczej, jeśli masz piekarnik w zabudowie, np. taki: https://www.euro.com.pl/piekarniki-do-zabudowy.bhtml). Każda z nich odpowiada za inny etap pracy w kuchni: przechowywanie, przygotowanie i gotowanie. Ich wzajemne usytuowanie powinno tworzyć trójkąt, aby maksymalnie ułatwić poruszanie się.
Odległości między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką powinny być optymalnie. Suma długości boków trójkąta roboczego zazwyczaj wynosi od 4 do 7 metrów. Najłatwiej zasadę tę zachować w kuchni w kształcie litery U i L. Każdy punkt trójkąta będzie się wówczas znajdował na innej ścianie.
Wybór materiałów
Materiały, z których wykonane są blaty, fronty i podłogi, mają ogromny wpływ na funkcjonalność kuchni. Te pierwsze powinny być odporne na zarysowania, wysoką temperaturę i wilgoć. Fronty z kolei dobierz tak, aby były wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia, czyli na przykład lakierowane płyty MDF, czy te o matowym wykończeniu. Podłoga z kolei powinna być odporna na działanie wody. Warto postawić na gres lub winyl.
Przemyślane przechowywanie rzeczy
Funkcjonalna kuchnia oznacza także dobrze zorganizowane miejsce do przechowywania niezbędnych akcesoriów i produktów spożywczych. Pozwala to nie tylko szybko znaleźć konkretną rzecz, ale też zachować porządek. Nie martw się, jeśli Twoja kuchnia jest mała – w tym przypadku wystarczy tylko maksymalnie wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, by zyskać pełną funkcjonalność. Oto kilka wskazówek.
- Wysuwane kosze cargo – świetnie sprawdzą się w wąskich lub narożnych szafkach. Możesz w nich przechowywać mąkę, cukier, makarony czy puszki, a także butelki z octem czy oliwą. W narożnej szafce sprawdzą się jako miejsce do schowania garnków.
- Wąskie szafki pionowe – pozwolą świetnie wykorzystać niewielką przestrzeń między innymi szafkami. Możesz w nich przechowywać deski do krojenia czy blachy.
- Pojemniki modułowe do szuflad – ułatwią Ci segregację oraz utrzymanie porządku.
- Magnetyczny uchwyt na noże – są one zawsze pod ręką, a jednocześnie nie zajmując miejsca w szufladach czy stojakach na blacie.
Co jeszcze jest niezbędne w funkcjonalnej kuchni?
Oświetlenie to element często pomijany podczas aranżacji kuchni, a jego odpowiedni dobór ma ogromne znaczenie dla komfortu pracy. Poza głównym źródłem światła zainstaluj oświetlenie punktowe nad blatem roboczym, zlewozmywakiem i kuchenką. Taśmy LED montowane pod szafkami górnymi świetnie się do tego nadadzą.
Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, wyspa kuchenna to świetny sposób na zwiększenie funkcjonalności kuchni. Może pełnić rolę dodatkowego blatu roboczego, miejsca do spożywania posiłków czy przechowywania. Wyspa powinna być wyposażona w gniazdka elektryczne, dzięki czemu łatwo skorzystasz na niej z drobnych sprzętów AGD, takich blender.
Urządzenie funkcjonalnej kuchni to połączenie ergonomii, przemyślanych rozwiązań i estetyki. Warto zadbać o odpowiednie rozmieszczenie stref, dobre oświetlenie oraz praktyczne systemy przechowywania. Z odrobiną planowania i doborem solidnych materiałów Twoja kuchnia będzie wygodna i praktyczna.
Artykuł Sponsorowany