Od ponad roku przepisy ruchu drogowego regulują zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych.
W związku z pojawieniem się na terenie powiatu krapkowickiego tego typu pojazdów przypominamy jak prawidłowo i zgodnie z przepisami korzystać z tych urządzeń. Pamiętajmy, że to od nas samych zależy bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników ruchu drogowego!
Jakiś czas temu, na terenie powiatu krapkowickiego pojawiły się hulajnogi elektryczne. W związku z możliwością korzystania z dobrodziejstwa płynącego z ich użytkowania przypominamy te najważniejsze i zgodne z prawem przepisy regulujące bezpieczne przemieszczanie się tymi jednośladami.
Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie – Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Należy podkreślić, że hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu.
Pamiętajmy również, że osoba pozostawiająca hulajnogę na chodniku czy ścieżce rowerowej powinna zrobić to w sposób nieutrudniający ruch innym użytkownikom tego miejsca. Często tak pozostawione pojazdy mocno utrudniają przejście pieszym czy przejazd rowerzystom, czasami stwarzając też dla nich realne zagrożenie. Co istotne, hulajnogę można zostawić pod pewnymi warunkami:
jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,
równolegle do krawędzi chodnika,
szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych powinna być nie mniejsza niż 1,5 m.
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Oczywiście, tak jak w przypadku każdego innego pojazdu czy urządzenia kierowanie hulajnogą po alkoholu jest zabronione!
Poniżej przedstawiamy spot przygotowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie, który przedstawia podstawowe zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej.
Źródło KPP Krapkowice