Benjamin Franklin twierdził, że “na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. O ile co do podatków można się kłócić, tak śmierć rzeczywiście jest nieunikniona. Strata najbliższej osoby to bardzo trudna sytuacja, w której trudno się odnaleźć. Ubezpieczenie na życie może minimalizować skutki braku kogoś bliskiego, jednak wiele osób obawia się wysokich kosztów. Niesłusznie!
Troska o rodzinę wyrażona poprzez zabezpieczenie ich bytu na wypadek swojej śmierci to naprawdę szczytny cel. Zwłaszcza w sytuacji, gdy domowy budżet nie pozwala na zgromadzenie dużych oszczędności. Warto podkreślić, że wybór danej oferty nie powinien wiązać się z koniecznością zaciskania pasa. Dlatego też dobrze jest poznać czynniki, które determinują wysokość składki ubezpieczeniowej.
Co wpływa na cenę ubezpieczeń życiowych?
Koszt ubezpieczenia na życie zależy od wielu czynników. Są to m.in.:
- zakres ochrony i wysokość sumy ubezpieczenia,
- długości trwania umowy,
- ilość ubezpieczonych osób,
- wiek oraz stan zdrowia ubezpieczonego,
- wykonywany zawód,
- miejsce zamieszkania ubezpieczonego,
- sposób wyliczania składki przez towarzystwo ubezpieczeniowe,
- częstotliwość opłacania składki,
- rodzaj polisy (np. ochronna, inwestycyjna).
Jak widać, cena ubezpieczenia na życie zależy od wielu zmiennych. Zwykle na najniższe składki mogą liczyć osoby młode, w pełni zdrowe oraz wykonujące pracę o niskim ryzyku wystąpienia niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia. Zwykle najtańszymi polisami są ubezpieczenia ochronne, zapewniające wypłatę świadczenia wyłącznie w przypadku śmierci ubezpieczonego. Nie brak jednak na rynku ofert (polisy grupowe), które proponują objęcie ubezpieczeniem nawet całej rodziny za kilkadziesiąt złotych. Warto też zwrócić uwagę też na to, że polisy ochronne połączone z inwestycją charakteryzują się wyższymi składkami, jednak w momencie dożycia w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się tańsze.
Najlepsze tanie ubezpieczenie na życie – czyli jakie?
Najlepsze ubezpieczenie na życie to takie, które jest dopasowane do realnych potrzeb z uwzględnieniem możliwości finansowych. Nie każdego przecież stać na to, aby w pełni zabezpieczyć swoją rodzinę. W takiej sytuacji należy przemyśleć swoje priorytety i dostosować odpowiednio zakres ochrony. Może się okazać, że jedynym dobrym wyjściem będzie wykupienie polisy zabezpieczającej uposażonych na wypadek zgonu ubezpieczonego, bez umów dodatkowych. Aby wybrać dobrze, warto skorzystać z pomocy agenta ubezpieczeniowego, który przygotuje indywidualną ofertę.
Gdzie szukać tanich polis na życie?
Oczywiście za najtańsze uchodzą ubezpieczenia grupowe u pracodawcy, co wcale nie jest tak do końca prawdą. Bardzo łatwo można się o tym przekonać, korzystając z internetowych kalkulatorów lub porównywarek ubezpieczeń, które po wypełnieniu pomagają wyłuskać te najbardziej korzystne spośród wielu propozycji towarzystw ubezpieczeniowych. Wprawdzie znalezienie ofert indywidualnych polis z wysoką sumą ubezpieczenia za niewielką kwotę graniczy z cudem, ale jest to możliwe w przypadku bardzo młodych i zdrowych osób. Nieco tańszą alternatywą dla indywidualnego ubezpieczenia na życie są nieco tańsze ubezpieczenia grupowe, które mogą objąć także członków rodziny. Je również można z powodzeniem znaleźć i zakupić online, bez wychodzenia z domu.