Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi śledztwo w sprawie wystawiania fałszywych certyfikatów covidowych. W związku ze sprawą Żandarmeria Wojskowa zatrzymała pięć osób, w tym trzech cywilów i dwóch wojskowych.
Jak informuje RMF24.pl, zatrzymani wczoraj (10.01) żołnierze służyli w 1. Pułku Saperów w Brzegu oraz Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Pozostałe trzy osoby to cywile.
„Wydział Żandarmerii Wojskowej we Wrocławiu w toku śledztwa, wszczętego na podstawie materiałów własnych, zatrzymał 5 osób – 2 żołnierzy i 3 osoby cywilne. Zatrzymania miały miejsce na terenie województw łódzkiego, małopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. W ramach prowadzonych czynności procesowych żołnierze Żandarmerii Wojskowej przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych, zabezpieczyli przedmioty mogące stanowić dowody w sprawie, zabezpieczyli tymczasowo znaczne ilości gotówki oraz doprowadzili podejrzanych do prokuratury. Zatrzymani podejrzani są o czyny z art. 228 § 3 kk, art. 271 § 3 kk i art. 286 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. Grozi im za to kara pozbawienia wolności do lat 10. Sprawa jest rozwojowa” – informuje ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej.
Śledczy nie ujawniają szczegółów na tym etapie postepowania, ale prokuratura zapewnia, że osób podejrzewanych o udział w procederze jest znacznie więcej.
Przypomnijmy, że unijne certyfikaty covidowe posiadają trzy statusy: osoby zaszczepionej, osoby z ujemnym wynikiem testu na Covid-19 oraz ozdrowieńca. Ważność certyfikatu zależy od danego statusu i pozwala na swobodne przemieszczanie się miedzy państwami. Weryfikacja certyfikatów jest wykorzystywana np. podczas odprawy na lotnisku.
Źródło www.brzeg24.pl Foto Archiwum