Mieszkaniec gminy Zawadzkie chciał sprzedać komputer na popularnym portalu ogłoszeniowym.
Skontaktował się z nim użytkownik Internetu, który oświadczył, że jest zainteresowany zakupem wystawionego sprzętu elektronicznego. Po wykonaniu transakcji 27-latek miał sprawdzić czy ma na swoim koncie pieniądze za zakupiony towar. Mężczyzna kliknął w przesłany link i podał swoje dane osobowe. Z konta 27-latka zaczęły znikać pieniądze, a cała transakcja okazała się oszustwem. W ten sposób mieszkaniec naszego powiatu stracił 4.000 zł.
Internet to wirtualna sieć dająca wiele możliwości. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza portale ogłoszeniowe, które umożliwiają łatwe i szybkie transakcje. Wirtualne zakupy to niestety również miejsce działania oszustów, którzy podszywają się pod zarówno pod kupujących jak i sprzedających. Przekonał się o tym mieszkaniec gminy Zawadzkie.
27-latek chciał sprzedać komputer na popularnym portalu ogłoszeniowym. Po wystawieniu oferty skontaktowała się z nim osoba, rzekomo zainteresowana kupnem sprzętu. Po dokonaniu transakcji 27-latek miał sprawdzić, czy na jego konto bankowe dotarły przesłane za zakup pieniądze. Mężczyzna kliknął w przesłany przez kupującego link, a następnie zalogował się na stronie przypominającej jego bankowość internetową, podając swój login i hasło. Po chwili skontaktowała się z nim osoba, podająca się za pracownika banku, która ponownie pozyskała od mężczyzny dane osobowe oraz hasło do autoryzacji nowego urządzenia mobilnego.
Po tej rozmowie telefonicznej z konta mężczyzny zaczęły znikać pieniądze. Wtedy 27-latek zdał sobie sprawę z tego, że padł ofiarą oszustwa. Mieszkaniec gminy Zawadzkie stracił 4.000 zł.
Strzeleccy policjanci po raz kolejny przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wykonywania transakcji internetowych:
- zachowajmy czujność zarówno podczas robienia internetowych zakupów, jak i oferując przedmioty na sprzedaż
- jeśli to możliwe wybierajmy opcję odbioru przesyłki „za pobraniem”
- nie klikajmy w linki, w szczególności przesłane nam przez nieznane osoby
- kilkukrotnie upewnijmy się, że jesteśmy na prawdziwej, a nie sfałszowanej stronie internetowej bankowości
- logujmy się do rachunków bankowych poprzez zaufane aplikacje lub wpisanie nazwy strony internetowej, nigdy poprzez kliknięcie w otrzymany link, który ma przekierować nas na stronę banku
- nigdy nie udostępniajmy danych, zwłaszcza informacji dotyczących płatności kartą bankomatową oraz logowania na rachunek bankowy, nie podawajmy haseł, pinów, ani kodów dostępu
- jeśli nie jesteśmy czegoś pewni lub coś budzi nasze wątpliwości zrezygnujmy z wykonania transakcji.
- Źródło KPP w Strzelcach Opolskich Fot Archiwum