27-latek zarezerwował apartament w Wenecji na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych. Po kilku dniach otrzymał informację o anulowaniu rezerwacji i konieczności ponownego dokonania zgłoszenia.
Mężczyzna wszedł w przesłany link i podał dane z karty bankomatowej. Po chwili z konta mężczyzny zaczęły znikać pieniądze. W ten sposób 27-letni mieszkaniec powiatu strzeleckiego stracił blisko 4.500 zł.
Wakacje to dla wielu z nas czas wyjazdów i podróży. Podczas rezerwowania letniego wypoczynku urlopowicze chętnie korzystają z ofert, jakie przedstawiają internetowe biura podróży, a także popularne portale ogłoszeniowe. To prosty i wygodny sposób wyszukiwania wakacyjnego wypoczynku. Jednak nawet przy rezerwacji długo wyczekiwanych wakacji warto zachować rozsądek i wzmożoną czujność.
27-letni mieszkaniec powiatu strzeleckiego znalazł na popularnym portalu ogłoszeniowym ofertę hotelu w Wenecji. Mężczyzna kliknął w ogłoszenie i zarezerwował apartament, bez konieczności dokonania wcześniejszej opłaty. Po kilku dniach otrzymał wiadomość tekstową od ogłoszeniodawcy, że rezerwacja została anulowana, a na ten sam termin trzeba dokonać nowego zgłoszenia. Dodatkowo została przedstawiona tańsza oferta. W wiadomości był również podany link do ponownej rezerwacji i płatności.
Mężczyzna kliknął w przesłany link i podał dane ze swojej karty bankomatowej. Po zatwierdzeniu wprowadzonych zmian strona internetowa zniknęła, a link był już nieaktywny. 27-latek sprawdził stan swojego konta bankowego. Okazało się, że z jego konta zniknęło blisko 4.500 zł. Wtedy mężczyzna zdał sobie sprawę z tego, że padł ofiarą oszustwa.
Przypominamy najważniejsze zasady, o których warto pamiętać podczas transakcji w Internecie:
- podczas dokonywania jakiejkolwiek rezerwacji lub zakupu zawsze korzystajmy z formularzy oficjalnie dostępnych na stronach internetowych firm lub hoteli;
- przed rezerwacją miejsc noclegowych dokładnie sprawdźmy czy podany w ogłoszeniu hotel faktycznie istnieje, korzystając np. z lokalizatora dostępnego w popularnych wyszukiwarkach internetowych;
- sprawdźmy w kilku źródłach wiarygodność oferty;
- nigdy nie wchodźmy w przesłane linki;
- nie instalujmy nieznanych aplikacji w telefonie ani innych urządzeniach, na których obsługiwana jest bankowość internetowa;
- nie udostępniajmy danych, zwłaszcza informacji dotyczących płatności kartą bankomatową;
- nigdy nie podawajmy haseł, pinów, ani kodów dostępu;
- PAMIĘTAJ! jeśli nie jesteś czegoś pewny lub coś budzi Twój wątpliwości zrezygnuj z wykonania transakcji.
- Źródło KPP Strzelce Opolskie