Obecna sytuacja ekonomiczna w naszym kraju sprawia, że wiele osób w poszukiwaniu lepszego życia wybiera kierunki zagraniczne w celach zarobkowych. Wracając stęsknionym za rodziną, człowiek chce cieszyć się czasem spędzonym z najbliższymi, ale jest jeszcze jedna ważna rzecz do zrobienia — odzyskanie podatku z zagranicy. Wspomagają w tym procesie wyspecjalizowane firmy, lecz indywidualnie też trzeba wykonać pewne czynności.
Zwrot podatku z zagranicy — niezbędne dokumenty
Proces związany z odzyskaniem podatku z zagranicy należy rozpocząć od przygotowania w tym celu kilku podstawowych dokumentów, które są ważne, aby skutecznie ubiegać się o odzyskanie środków z tytułu nadpłaconego podatku. Należą do nich następujące dokumenty:
- zaświadczenie uzyskane od naszego zagranicznego pracodawcy, w którym jest wskazana wysokość wynagrodzenia oraz zaliczka pobrana w celu odprowadzenia podatku ( najczęściej nazywane kartą podatkową – — jest to dokument, który jest możliwy do dostarczenia w formie przesyłki do Polski; jest w obowiązku pracodawcy, aby po zakończeniu współpracy dostarczyć go pracownikowi)
- kopia aktualnego paszportu lub dowodu osobistego;
- payslip z ostatniego miesiąca lub tygodnia lub inny dokument wystawiony przez pracodawcę;
- nazwa wraz z adresami pracodawców, w których pracownik ubiegający się o zwrot podatku znalazł zatrudnienie;
- numer zagranicznego ubezpieczenia socjalnego.
W przypadku, kiedy stwierdzimy brak któregoś z dokumentów, które powinien nam pracodawca wystawić, warto się z nim skontaktować, gdyż jego obowiązkiem jest nam go dostarczyć nawet w formie wysyłkowej do Polski. Kolejnym krokiem jest wypełnienie odpowiednich wniosków, które dostępne są w urzędach skarbowych. Z reguły też są tam instrukcje jak prawidłowo wypełnić dokumenty oraz je złożyć, aby nie powstały niepotrzebne nieprawidłowości, a co za tym idzie również opóźnienia w procedurze związanej ze zwrotem podatku z zagranicy.
Jedną z firm, która pomaga w procedurze związanej z opisywaną kwestią jest TimeTax.
Zwrot podatku z zagranicy — czas realizacji oraz jakie ulgi przysługują podatnikowi?
Na zwrot podatku z zagranicy czeka się maksymalnie do kilku miesięcy. Z reguły czas potrzebny na odzyskanie nadpłaconych środków w celach podatkowych to czas od 4 do 5 miesięcy, lecz w wielu przypadkach środki na koncie pojawiają się już po 3 miesiącach od daty zrealizowania wszelkich niezbędnych procedur po powrocie do kraju.
Do podstawowych ulg, które może wykorzystać pracownik podczas ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku należą m.in.:
- prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego;
- odliczenie kosztów codziennego dojazdu do pracy (rachunki za dojazdy do pracy samochodem, komunikacją miejską, podmiejską lub bilety samolotowe);
- zakup literatury fachowej;
- zakup sprzętu lub odzieży ochronnej (również jej prania i czyszczenia);
- płatne szkolenia lub kursy, które niezbędne są do wykonywania pracy za granicą.
Inne ulgi, na które można liczyć dotyczą opłat: czynszu, za telefon, internet oraz innych kosztów, które poniósł podatnik w związku z usługami abonamentowymi. Ważne jest w każdym przypadku posiadanie stosownych dokumentów i rachunków, które potwierdzają poniesione koszty.