W dniu dzisiejszym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Tego dnia poświęcamy szczególną uwagę obiektom i miejscom, które zapisały się w historii i stanowią spuściznę dla przyszłych pokoleń.
To również święto wszystkich, którzy zajmują się ochroną i konserwacją zabytkowych obiektów oraz ich bezpieczeństwem.
W tym roku przypada 31. rocznica nadania pierwszym polskim zabytkom statusu pomnika historii oraz 71. rocznica podpisania Konwencji o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego.
Ustanowione w 1983 roku przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS) święto jest wyjątkową okazją do dyskusji na temat zarządzania dziedzictwem kulturowym oraz przybliżania lokalnym społecznościom problemów jego ochrony.
Polska jest jednym z pierwszych państw-sygnatariuszy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego z 1972 r. i od lat czynnie wspiera budowę systemu ochrony światowego dziedzictwa na poziomie UNESCO. Obecnie na Liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się 17 polskich obiektów, w tym m.in. Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Stare Miasto w Krakowie i Warszawie, zamek krzyżacki w Malborku, drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat czy drewniane kościoły południowej Małopolski.
Źródło: GOV/NID


