12 i 13-latka wyszły rano do szkoły, a następnie słuch o nich zaginął. Z dziećmi przez cały dzień nie było żadnego kontaktu.
Kiedy zaniepokojeni opiekunowie nastolatek zorientowali się, że dziewczyny tego dnia w ogóle nie brały udziału w zajęciach szkolnych, postanowili zgłosić sprawę na Policję. Funkcjonariusze z prudnickiej komendy natychmiast podjęli działania poszukiwawcze i w niespełna pół godziny od zgłoszenia, odnaleźli zaginione nastolatki.
W piątek (6 listopada), w godzinach wieczornych prudniccy policjanci otrzymali informację o zaginięciu dwóch nastolatek, do którego doszło na terenie powiatu. Jak wynikało ze zgłoszenia, 12 i 13-latka rano wybrały się do szkoły, jednak po planowanym zakończeniu lekcji przez kilka kolejnych godzin nie wracały do domu. Z dziewczynami przez cały dzień nie było kontaktu telefonicznego. Kiedy zaniepokojeni rodzice nastolatek zorientowali się, że dziewczyny tego dnia w ogólne nie brały udziału w zajęciach szkolnych, zgłosili ich zaginięcie.
Sprawą zajęli się prudniccy kryminalni, którzy natychmiast podjęli działania poszukiwawcze. Dzięki zaangażowaniu i pełnej mobilizacji jednostki, w niespełna pół godziny od zgłoszenia, funkcjonariusze odnaleźli zaginioną 12 i 13-latkę na klatce schodowej w jednej z kamienic. Nastolatki były całe i zdrowe i nie wymagały opieki medycznej. Dziewczynki zostały przekazane pod opiekę rodziców.
PRZYPOMINAMY!
W przypadku zaginięcia dziecka czy też osoby dorosłej nie zwlekajmy z poinformowaniem służb mundurowych o tym fakcie. W takich sytuacjach każda sekunda jest bardzo ważna. Ponadto przy zgłoszeniu przekazujmy służbom szczegółowe informacje i nie ukrywajmy żadnych faktów. Chociaż w naszej ocenie niektóre informacje mogą wydać nam się nieistotne, niejednokrotnie mogą one pomóc w szybkim odnalezieniu osoby zaginionej.
Jeśli potrzebujesz pomocy, nie wstydź się o nią poprosić. Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy 112 lub Kryzysowy Telefon Wsparcia Emocjonalnego dla dorosłych nr 116 123 i telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Pomocy i wsparcia udzielają także pracownicy centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego pod numerem telefonu 800 702 222. Szczegółowe informacje można znaleźć też na stronie internetowej centrumwsparcia.pl
Ponadto przypominamy, że na terenie województwa opolskiego działa pilotażowy program, w ramach którego osoba zgłaszająca zaginięcie dziecka będzie mogła bezpośrednio połączyć się telefonicznie z dyżurnym Komendy Wojewódzkiej Policji. Jest to specjalny telefon, który pełni funkcje pomocniczą w podejmowaniu niezwłocznych działań przez Policję w przypadkach :
- odmowy przyjęcia lub opieszałości w przyjęciu przez Policję zawiadomienia o zdarzeniu mogącym powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci;
- próby odesłania zawiadamiającego o zaginięciu dziecka do innej jednostki Policji;
- zwłoki w podejmowaniu przez Policję czynności poszukiwawczych po przyjęciu zawiadomienia o zaginięciu;
- braku kontaktu z prowadzącym sprawę, a jednocześnie braku wiedzy na temat przebiegu prowadzonych czynności.
Źródło KPP w Prudniku