Pielęgnacja konia to nie tylko obowiązek jeźdźca, ale także doskonała okazja do zbudowania głębszej więzi z tym zwierzęciem. Odpowiednia troska to gwarancja jego dobrego zdrowia, samopoczucia oraz długiego życie. Sprawdźmy, co jest konieczne do właściwej pielęgnacji konia i jak powinno to wyglądać.
Dlaczego pielęgnacja konia jest taka ważna?
Konie potrzebują regularnej opieki, która obejmuje usunięcie zanieczyszczeń, starej sierści oraz martwych komórek skóry. Ta kwestia nabiera szczególnej wagi w odniesieniu do zwierząt trzymanych w stajniach, gdyż nie mają one naturalnej możliwości samoczynnego oczyszczania się, np. podczas kąpieli w wodzie czy piasku. Zadbanie o czystość konia to również doskonały moment, by dokładnie przyjrzeć się jego skórze. Dzięki temu upewnisz się, że nie ma na niej żadnych urazów, otarć, objawów grzybicy, obecności pasożytów czy innych oznak problemów zdrowotnych.
Aby pielęgnacja konia była skuteczna, niezbędne są odpowiednie narzędzia i akcesoria. Do podstawowych, które należy mieć, należą zgrzebło, twarda szczotka, grzebień oraz miękka gąbka. Ważne jest właściwe przechowywanie akcesoriów dla konia, co nie tylko przedłuży ich żywotność, ale również ułatwi codzienną opiekę nad koniem.
Codzienna pielęgnacja konia – przed jazdą
Podczas przygotowania konia do jazdy pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest przetarcie go gumowym lub plastikowym zgrzebłem. Pozwala to usunąć większe zanieczyszczenia, błoto i resztki potu. Stosując zgrzebło, wykonuj krótkie, okrężne ruchy, które nie tylko skutecznie oczyszczą, ale też będą łagodnie masować konia.
Następnie przejdź do czyszczenia konia twardą szczotką. Choć może się to wydawać proste, ważne jest, by najpierw przeczesywać sierść pod włos, aby wydobyć zanieczyszczenia, a potem wzdłuż włosów, zbierając brud. Kolejnym krokiem jest wykorzystanie miękkiej szczotki. Zwróć szczególną uwagę na miejsca, na których podczas jazdy leży sprzęt, a co za tym idzie – istnieje większe ryzyko powstania otarć.
Na końcu należy delikatnie oczyścić głowę oraz uporządkować grzywę. Ważne jest, aby dokładnie ją wyczesać i usunąć z niej słomę. Możesz do tego używać specjalnej szczotki lub grzebienia, a także samych palców. Zajmij się też rozczesaniem ogona. Rób to bardzo delikatnie, by nie wyrwać włosów, gdyż odrastają one bardzo powoli.
Jak wygląda pielęgnacja konia po skończonym treningu?
Po treningu z koniem również niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Pierwszym krokiem jest zadbanie o kopyta zwierzęcia. Zacznij od użycia specjalnego narzędzia, dzięki któremu usuniesz brud i resztki obornika z podeszwy i otaczających ją rowków. Następnie, przy pomocy specjalnej szczotki, przejdź do zewnętrznej strony kopyta. Upewnij się, że nie ma w tym obszarze szkodliwych przedmiotów – kamieni lub szkła.
Istotne jest również wymasowanie miejsc, które miały kontakt z siodłem. Możesz użyć do tego zgrzebła lub specjalnej rękawicy. Nie zapomnij także o higienie okolic nosa i chrap konia, które możesz przemyć miękką gąbką nasączoną wodą.