Katastrofa w Czarnobylu wspominana jest w Międzynarodowy Dzień Pamięci o niej, który został ustanowiony na 26 kwietnia, by upamiętnić ogromną liczbę ludzi, którzy ponieśli śmierć w związku z awarią i wybuchem w elektrowni jądrowe, jak i zwrócić uwagę społeczeństwa na ogromne i długofalowe skutki wybuchu reaktora jądrowego.
Czarna noc w Czarnobylu
W nocy z dnia 25 na 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej na terenie ówczesnego Związku Socjalistycznych Republik radzieckich (obecnie Ukraina) nastąpiło przegrzanie rdzenia w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4. W efekcie doszło do wybuchu wodoru, a w konsekwencji ogromnego, długotrwałego pożaru i rozprzestrzeniania się substancji promieniotwórczych.
Teren skażenia to od 125.000 do 146.000 km2, na terenie obecnej Republiki Białoruskiej, Rosyjskiej Federacji Ukrainy, a radioaktywna chmura rozniosła się nad całym kontynentem europejskim.
W konsekwencji należało szybko przesiedlić tysiące ludzi, którzy mogli ucierpieć w wyniku skażenia.
Katastrofa w Czarnobylu była ukrywana przed opinią publiczną
„Informacja o wybuchu w Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu była utajniona przez władze komunistyczne, które liczyło na to, że wiedzę o katastrofie uda się utrzymać w tajemnicy.” – Wspomina pisarz Juliusz Erazm Bolek.
– „Dopiero wiadomości jakie dotarły od służb monitorujących radiacje w Europie Zachodniej sprawiły, że embargo informacyjne zostało przerwana. Ówczesne władze komunistyczne w Polsce, o dziwo, zachowały się przyzwoicie i podjęły decyzje o podaniu, w celu ochrony, ludności płyn Lugola, czyli wodny roztwór jodku potasu i pierwiastkowego jodu.
Sam też przyjąłem ten specyfik. Strach był gigantyczny. Skażenie radioaktywne jest niewidoczne. Przeważnie dopiero po dłuższym okresie osoba pojawiają się skutki chorobowe.
Jednak w skażonym powietrzu w polskie władze komunistyczne zorganizowały pierwszomajowe pochody w związku z przypadającym Świętem Pracy.
Katastrofa w Czarnobylu – skutki
Zmiany, które nastąpiły po wybuchu są na ogromną skalę. Wiele terenów nadal, mimo, że od katastrofy upłynęło już kilka dziesięcioleci, określa się jako niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie przy dłuższym pobycie.
Jednak mimo to, znajdują się ludzie, którzy wracają na swoją ojcowiznę.
Całe miasteczka są ponownie zasiedlane przez ludzi, którzy w głównej mierze przeżyli wybuch w elektrowni jądrowej i po kilku latach wracają do swoich dawnych domów.
Święta takie jak Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu przypominają nam wszystkim o tym, że tragedia, mimo iż rozegrana wiele lat temu nadal jest aktualna.
Nie możemy zapomnieć o ludziach, którzy poświęcili swoje życie, by uratować społeczeństwo.
Źródło: Agencja Informacyjna





