9 lutego mijają dokładnie 22 lata od rozpoczęcia formowania 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.
Formowanie 10 Opolskiej Brygady Logistycznej rozpoczęło się na mocy Zarządzenia Ministra Obrony Narodowej nr PF 14/Org. z 9 lutego 1999 roku. Powstanie jednostki wynikało z kierunków restrukturyzacji Sił Zbrojnych RP, które u progu wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego potrzebowały wyspecjalizowanej jednostki, mogącej zapewnić logistyczne wsparcie dla Polskich Kontyngentów Wojskowych w misjach poza granicami kraju. Wówczas 10 Brygada Logistyczna była pierwszą i jedyną w swoim rodzaju i przeznaczeniu formacją w Wojsku Polskim.
Powstanie 10 Brygady Logistycznej miało duże znaczenie również dla opolskiego garnizonu, ponieważ przebiegało równolegle z rozformowaniem 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. Dowództwo brygady i powstające kolejno bataliony płynnie przejmowały kadrę dywizji, rejony zakwaterowania i obiekty koszarowe. Pierwszym batalionem, obok dowództwa brygady, został sformowany 10 Batalion Dowodzenia i Zabezpieczenia, następnie 4 i 1 batalion logistyczny oraz 10 Batalion Medyczno – Sanitarny. Pierwszym dowódcą 10 Brygady Logistycznej był płk dypl. Andrzej Solnica powołany na to stanowisko w dniu 12 kwietnia 1999 roku. W dniu 29 czerwca 1999 roku na Placu Wolności w Opolu płk dypl. Antoni Tkacz przekazał dowódcy 10 Brygady Logistycznej płk. dypl. Andrzejowi Solnicy sztandar oraz tradycje 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. 10 Brygada Logistyczna otrzymała również nazwę wyróżniającą „Opolska”.
Kadra 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, oprócz zadań związanych z organizacją nowopowstałej jednostki wojskowej, przygotowywała się do realizacji pierwszego zadania bojowego, którym było sformowanie Narodowej Grupy Zabezpieczenia Logistycznego (National Support Element NSE-1). Już 30 czerwca 1999 roku na dworcu kolejowym Opole Główne pożegnano obsadę NSE-1, która wyjechała do Macedonii, aby wspierać logistycznie żołnierzy 18 Batalionu Desantowo-Szturmowego z Bielska – Białej, operujących w Kosowie w ramach misji NATO. Na pamiątkę tego wydarzenia w dniu 30 czerwca obchodzone jest święto 10 Brygady Logistycznej.
W ciągu 22 lat istnienia 10 Opolskiej Brygady Logistycznej jej żołnierze brali udział w misjach zagranicznych w Europie, Azji i Afryce. Pierwszą z nich było zabezpieczenie logistyczne PKW KFOR w Macedonii. Później logistycy z Opola uczestniczyli w ramach PKW w misji Endurig Freedom na terenie Afganistanu oraz brali udział w składzie Międzynarodowej Dywizji Sił Stabilizacyjnych w Iraku. Żołnierze 10 Brygady Logistycznej wykonywali zadania w misjach w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych SFOR w Bośni i Hercegowinie, UNIFIL w Libanie oraz UNDOF na Wzgórzach Golan w Syrii. W kolejnych latach żołnierze z Opola brali udział w misji Unii Europejskiej w Republice Mali w 2013 roku oraz w 2016 roku w misji Inherent Resolve w Kuwejcie.
Żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej angażowali się nie tylko w misje wojskowe. W 2004 roku zabezpieczali przebieg Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Atenach. Na przełomie roku 2005 i 2006 żołnierze brygady nieśli pomoc humanitarną potrzebującym po katastrofie trzęsienia ziemi na terenie Pakistanu w ramach operacji „Swift Relief”. W latach 2008 – 2009 żołnierze 10BLog uczestniczyli w misji UE i ONZ na terenie Republiki Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej. Realizowali tam zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa działaniom humanitarnym na rzecz uchodźców z Darfuru.
Obecnie żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej uczestniczą w trzech misjach wojskowych poza granicami kraju. Od 2015 roku logistycy biorą udział w misji szkoleniowo – doradczej Resolute Support w Afganistanie. Od 2017 roku żołnierze z Opola wchodzą w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii, który realizuje zadania w składzie wielonarodowej brygady, działającej w ramach sił Dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO tzw. tFP (z ang. tailored Forward Presence). Od 2018 roku logistycy obecni są we Włoszech na Sycylii. Tam najpierw uczestniczyli w misji Unii Europejskiej EUNAVFOR MED w ramach PKW EU SPOHIA, która następnie została przekształcona w operację EUNAVFOR MED IRINI.
Funkcjonowanie 10 Opolskiej Brygady Logistycznej nie polega wyłącznie na zabezpieczaniu Polskich Kontyngentów Wojskowych. Żołnierze biorą udział w narodowych i międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych, zabezpieczają funkcjonowanie wojsk operacyjnych w strefie odpowiedzialności brygady, szkolą rezerwy osobowe oraz współpracują z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi. Sprawdzianem gotowości 10 Opolskiej Brygady Logistycznej do wsparcia organów administracji publicznej w sytuacji kryzysowej okazał się okres pandemii koronawirusa SARS – CoV – 2. Żołnierze w 2020 roku zrealizowali ponad 250 transportów dowożąc do placówek medycznych oraz magazynów blisko 600 ton materiałów niezbędnych do walki z pandemią. Wspierali również m.in. Straż Graniczną w ochronie granicy państwowej, Policję w działaniach związanych ze sprawdzaniem osób objętych kwarantanną domową, Domy Pomocy Społecznej, a także służbę zdrowia w budowie izolatoriów, szpitali tymczasowych oraz transportach pacjentów chorych na COVID-19.
Tekst: kpt. Piotr Płuciennik
Grafika: Klaudia Gierczak
Zdjęcia: Archiwum 10BLog, Combat Camera DO RSZ
Wiadomości
22. rocznica utworzenia 10 Opolskiej Brygady Logistycznej
9 lutego mijają dokładnie 22 lata od rozpoczęcia formowania 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.
Może Ci się spodobać
Z ostatniej chwili
Oficjalne uroczystości odbyły się w samo południe pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego w Opolu.
Wiadomości
11 listopada pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego odbędą się oficjalne uroczystości, podczas których opolanie...
Z ostatniej chwili
Feniks – największa tego typu operacja w historii. Ma na celu wsparcie odbudowy na terenach dotkniętych powodzią...
Wiadomości
W Kłodzku, gdzie woda zalała prawie 40% zabudowań, trwa sprzątanie miasta.