Wskazanie konkretnej daty można właściwie uznać za niemożliwe.
Wszystko dlatego, że w tej kwestii decydujący głos ma pogoda, która jest czynnikiem nieprzewidywalnym i potrafi zaskoczyć nawet doświadczonych meteorologów.
Przyjmuje się jednak, że podstawowy wyznacznik tego, kiedy należy zmienić opony na zimowe, to średnia temperatura.
Gdy zacznie ona utrzymywać się poniżej 7°C, najwyższa pora udać się do wulkanizatora.
Gdy średniodobowa temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza warto zastanowić się nad wymianą ogumienia z letniego na zimowe. Wówczas mieszanka gumowa opon letnich zaczyna gwałtownie twardnieć, co powoduje, że opony tracą swoje właściwości jezdne, nie zapewniając takich parametrów, jakie założył ich producent. Tutaj idealnie sprawdzają się opony zimowe z mieszanką gumy, która nawet przy dużych temperaturach minusowych jest miękka i elastyczna.
Oprócz wspomnianej temperatury granicznej 7 stopni warto również zwrócić uwagę na pory dnia, kiedy najczęściej przemieszczamy się pojazdem. Średniodobowa temperatura to średnia pomiędzy najniższą temperaturą w nocy a najwyższą w dzień. Gdy jednak poruszamy się głównie w nocy lub nad ranem, warto ogumienie wymienić wcześniej, gdyż wtedy średnia temperatura jest znacznie niższa.https://www.oponyfelgialu.pl/?fbclid=IwAR34HDdFysjl92t6ejPpmEOhyqVMhBWVUSRqOqTLtn9Qrb07UMNtsYdehMY