Gruzini zakończyli odbywanie wyroków w Zakładach Karnych, natomiast Ukrainiec figuruje w systemach jako osoba niepożądana na terytorium Polski.
Wszyscy także przebywają na terytorium Polski nielegalnie.
47-letni Gruzin, który opuścił Zakład Karny w Nysie, odbywał karę 2 lat pozbawienia wolności za rozboje i kradzieże z narażeniem zdrowia i życia. Ponadto kontrolujący go funkcjonariusze Placówki SG w Opolu ustalili, że jego dopuszczalny okres pobytu w ruchu bezwizowym został przekroczony o 427 dni.
Drugi cudzoziemiec, 28-latek, zakończył odbywanie kary pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Głubczycach, gdzie odbywał karę w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego, pomocnictwo innym cudzoziemcom w nielegalnym przekraczaniu granicy, był także sprawcą wypadku komunikacyjnego.
Obaj Gruzini otrzymali decyzje zobowiązujące ich do wyjazdu i zakazujące powrotu do strefy państw Schengen na 10 lat. Obaj zostali doprowadzeni do Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie skąd odlecieli do swojego kraju.
Obywatel Ukrainy został zatrzymany w Dąbrowie Górniczej przez funkcjonariuszy Placówki SG w Sosnowcu. Jego dane figurują w bazach danych jako osoby, która jest niepożądana na terytorium Polski. Przyczyną wpisu jest wyrok Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze skazujący za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości i naruszenie Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ukrainiec posiada także dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Komendant Placówki SG w Sosnowcu wydał mu decyzję zobowiązującą go do powrotu i zakazującą wjazdu na terytorium strefy Schengen na 7 lat. Wczoraj około godz. 22 cudzoziemiec został przekazany stronie ukraińskiej.
Źródło Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu